Loading...
BESKID SĄDECKI - Szczoby ( 838 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Szczoby ( 838 m n.p.m.)

Szczoby (838 m n.p.m.) - mało wybitne wzniesienie w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Jaworzyny Krynickiej w południowej części. Szczoby znajdują się w odnodze Czertezów( 865 m n.p.m.) tworzących odchodzacy w bok grzbiet, górujący nad miejscowością Szczawnik oraz od strony wschodniej nad głęboką doliną potoku Szczawnik. Szczoby wznoszą się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna-Zdrój - Muszyna na wysokości Andrzejówki.
GPS: 49°24'02.0"N 20°51'09.3"E
Mapa szczytu Szczoby ( 838 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Szczoby ( 838 m n.p.m.)

Opis szczytu

Na północny - zachód od szczytu wznosi się Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.), a na północ Liskowa ( 959 m n.p.m.). Obszar góry Szczoby są miejscem wypasu owiec, a w niedalekiej bacówce pod Szczobem górale sprzedają swoje wyroby. Na południowo - zachodnim stoku funkcjonuje zimą wyciąg narciarski, będący częścią "Stacji narciarskiej dwie doliny Muszyna - Wierchomla.

Szczoby objęte są ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Szczoby są niemal całkowicie zalesione, jedynie dolna część południowo-zachodnich stoków jest bezleśna.