Loading...
BESKID SĄDECKI - Czertezy ( 865 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Czertezy ( 865 m n.p.m.)

Czertezy (865 m.n.p.m.) - to szczyt Beskidu Sądeckiego, w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, wyglądające bardziej na grzbiet niż na wierzchołek. Z tej racji wysokość jest podawana w różnych wariantach: 865 m.n.p.m. lub 833 m.n.p.m. i jest uzależniona od miejsca pomiarowego. Czartezy znajduje się w południowo - wschodnim grzbiecie, który swój początek ma w okolicach szczytu Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.). Dolna część stoków należy do miejscowości Szczawnik, która dawniej była użytkowana rolniczo, obecnie to rozległe łąki. Idąc wyżej po stoku od strony Szczawnika teren porasta lasem, zaś w samej górnej części grzbietu pojawiają się ponownie trawy i pastwiska. Znajduje się tutaj bacówka pod Szczobem, w której można w sezonie zakupić wyroby z mleka owczego.
GPS: 49°23'45.5"N 20°50'45.3"E
Mapa szczytu Czertezy ( 865 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Czertezy ( 865 m n.p.m.)

Opis szczytu

Czertezy wznoszą się na północ od doliny Popradu i drogi Piwniczna-Zdrój - Muszyna na wysokości Andrzejówki. Zachodnie stoki wzniesienia opadają ku dolinie Milika. Na północny - zachód od szczytu wznosi się Pusta Wielka ( 1061 m n.p.m.) a na północ Liskowa ( 959 m n.p.m.) oraz Szczoby ( 838 m n.p.m.). Zimą funkcjonują tutaj dwa wyciągi narciarskie ze Szczawnika.

Czertezy objęte są ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


Muszyna - Szczawnik - Pusta Wielka
- z Muszyny 2.45 h (z powr. 2.05 h)
- z Szczawnika 1.20 h (z powr. 0.45 h)
- na Pustą Wielką ( 1061 m n.p.m.) 1.10 h (z powr. 0.50 h)

Podejście na CzertezyPodejście na Czertezy
Widok z Malnika nad Muszyną ;; fot. Jerzy OpiołaWidok z Malnika nad Muszyną ;; fot. Jerzy Opioła
Podejście na CzertezyPodejście na Czertezy