Loading...
BESKID SĄDECKI - Cizowa Góra ( 649 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Cizowa Góra ( 649 m n.p.m.)

Cizowa Góra (649 m n.p.m.) - niewybitny szczyt w Beskidzie Sądeckim, w zachodniej części Pasma Radziejowej, położony na południe od jej głównego grzbietu, między Białą Górą ( 681 m n.p.m.) a doliną Dunajca. Cizowa Góra jest najbardziej na południe wysuniętym z szeregu wierzchołków bocznego, południowego grzbietu odchodzącego od głównego grzbietu Pasma Radziejowej na wysokości Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.).
GPS: 49°26'12.2"N 20°27'43.0"E
Mapa szczytu Cizowa Góra ( 649 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Cizowa Góra ( 649 m n.p.m.)

Opis szczytu

Najbliższym Dzwonkówki jest Wisielec ( 870 m n.p.m.) potem Kuśmierzowa ( 705 m n.p.m.), Biała Góra ( 681 m n.p.m.) i Ciżowa Góra ( 649 m n.p.m.), dalej na południe grzbiet opada ku dolinie Dunajca między Szczawnicą a Krościenkiem nad Dunajcem. Grzbiet ten znajduje się między dolinami potoków: od zachodu Stodolskiego Potoku, wpadającego do Dunajca i od wschodu Białego Potoku, wpadającego do Grajcarka.

Cizowa Góra objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Cizowa Góra to dobry punkt widokowy na Szczawnicę i jej otoczenie. Na wzniesienie nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.