Loading...
BESKID SĄDECKI - Biała Góra ( 681 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Biała Góra ( 681 m n.p.m.)

Biała Góra (681 m n.p.m.) - niski szczyt w Beskidzie Sądeckim, w zachodniej części Pasma Radziejowej, położony na południe od jej głównego grzbiet, między Kuśmierzową ( 705 m n.p.m.) a Ciżową Górą ( 649 m n.p.m.). Biała Góra należy do wierzchołków, południowego bocznego grzbietu, który odgałęzia się od głównego grzbietu Pasma Radziejowej na wysokości szczytu Dzwonkówka ( 983 m n.p.m.), aby kolejno przebiegać przez Wisielec ( 870 m n.p.m.), Kuśmierzową ( 705 m n.p.m.), Białą Górę ( 681 m n.p.m.), Ciżową Górą ( 649 m n.p.m.) docierając do doliny Dunajca.
GPS: 49°26'35.1"N 20°27'45.0"E
Mapa szczytu Biała Góra ( 681 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Biała Góra ( 681 m n.p.m.)

Opis szczytu

Grzbiet ten oddziela dwie doliny potoków: od strony zachodniej Kozłeckiego Potoku, który jest dopływem Dunajca, a od wschodniej Białego Potoku, wpadającego do Grajcarka. Biała Góra wznosi się na wschód od doliny Dunajca i miejscowości Krościenko nad Dunajcem oraz na północ Szczawnica.

Buczyna Karpacka Biała Góra objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Biała Góra jest od północy, wschodu i zachodu zalesiona. W południowym kierunku widoczna jest panorama Pienin. Przez wzniesienie nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny.