Loading...
BESKID SĄDECKI - Bryjarka ( 679 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Bryjarka ( 679 m n.p.m.)

Bryjarka (679 m n.p.m.) - szczyt w Paśmie Radziejowej, cechującą się małą wybitnością. Położona jest w długim, bocznym grzbiecie, który odchodząc od Dzwonkówki ( 983 m n.p.m.) w stronę południa, kończy się na Szczawnicy. Mija po drodze kilka szczytów:Kotelnicę ( 847 m n.p.m.), Cieluszki ( 766 m n.p.m.), Bereśnik ( 843 m n.p.m.), Gucka ( 763 m n.p.m.) i Bryjarkę ( 679 m n.p.m.).
GPS: 49°24'04.0"N 20°48'37.0"E
Mapa szczytu Bryjarka ( 679 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Bryjarka ( 679 m n.p.m.)

Opis szczytu

Rezerwat Bryjarka Bryjarka jest ostatnim szczytem w tym grzbiecie. Rozdziela on dwie doliny: Czarnego Potoku oraz Sopotnickiego Potoku. Góruje ona nad tą miejscowością uzdrowiskową oraz nad płynącym w dnie doliny Grajcarka ( ponad 230 metrów do dna doliny ). Sam stok opadający do potoku jest bardzo stromy ( 25° ), a w części przyszczytowej można spotkać rumowiska skalne - jasnoszarego koloru skały magmowe ( andezyty augitowo-amfibolowe ). Po I wojnie światowej działał tutaj kamieniołom, w którym wydobywano te jasnoszare andezyty. Obecnie teren kamieniołomu stanowi siedlisko specyficznych mchów i porostów.

Bryjarka Szczyt jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców i kuracjuszy. Dzięki licznym ścieżkom oraz dość charakterystycznemu krzyżowi na szczycie punkt jest atrakcją w regionie. Początkowo sam krzyż był drewniany, jednak ulegał on ciągłym awariom. Dopiero w 1902 roku został wykonany z metalu, przez firmę, która była autorem krzyżu na Giewoncie. Obecnie jest on podświetlany, a spod niego roztaczają się widoki na Szczawnicę, Pieniny Małe oraz Właściwe.

Widok z Bryjarki Na szczycie oprócz ochrony wyjątkowych skał w tym regionie, chronione przez leśników są lasy stokowe. To z obszaru Bryjarki wypływają źródła mineralne.. Jest ich 7, dzięki czemu miasto Szczawnica stało się uzdrowiskiem. Leczone są tutaj głównie górne drogi oddechowe, a liczne pijalnie wód mineralnych pomagają w rekonwalescencji pacjentów. Samo dojście na szczyt jest niezbyt forsowne.

Węzeł szlaków


Szczawnica - Bereśnik - Dzwonkówka
- z Szczawnicy 0.45 h (z powr. 0.30 h)
- do Schronisko Bacówka pod Bereśnikiem ( 843 m n.p.m.) 0.30 h (z powr. 0.20 h)
- na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) 1.55 h (z powr. 1.25 h)
Widok z Bryjarki
Widok z Bryjarki Bryjarka Widok na Szczawnicę
Szczawnica
Szczawnica Szczawnica z Bryjarki Widok z Bryjarki na Palenice