Szczyty Beskidu Sądeckiego
Informacje o szczycie Bryjarka ( 679 m n.p.m.)
Bryjarka jest ostatnim szczytem w tym grzbiecie. Rozdziela on dwie doliny: Czarnego Potoku oraz Sopotnickiego Potoku. Góruje ona nad tą miejscowością uzdrowiskową oraz nad płynącym w dnie doliny Grajcarka ( ponad 230 metrów do dna doliny ). Sam stok opadający do potoku jest bardzo stromy ( 25° ), a w części przyszczytowej można spotkać rumowiska skalne - jasnoszarego koloru skały magmowe ( andezyty augitowo-amfibolowe ). Po I wojnie światowej działał tutaj kamieniołom, w którym wydobywano te jasnoszare andezyty. Obecnie teren kamieniołomu stanowi siedlisko specyficznych mchów i porostów.
Szczyt jest popularnym miejscem spacerów mieszkańców i kuracjuszy. Dzięki licznym ścieżkom oraz dość charakterystycznemu krzyżowi na szczycie punkt jest atrakcją w regionie. Początkowo sam krzyż był drewniany, jednak ulegał on ciągłym awariom. Dopiero w 1902 roku został wykonany z metalu, przez firmę, która była autorem krzyżu na Giewoncie. Obecnie jest on podświetlany, a spod niego roztaczają się widoki na Szczawnicę, Pieniny Małe oraz Właściwe.
Na szczycie oprócz ochrony wyjątkowych skał w tym regionie, chronione przez leśników są lasy stokowe. To z obszaru Bryjarki wypływają źródła mineralne.. Jest ich 7, dzięki czemu miasto Szczawnica stało się uzdrowiskiem. Leczone są tutaj głównie górne drogi oddechowe, a liczne pijalnie wód mineralnych pomagają w rekonwalescencji pacjentów. Samo dojście na szczyt jest niezbyt forsowne.
Szczawnica - Bereśnik - Dzwonkówka |
- z Szczawnicy 0.45 h (z powr. 0.30 h) - do Schronisko Bacówka pod Bereśnikiem ( 843 m n.p.m.) 0.30 h (z powr. 0.20 h) - na Dzwonkówkę ( 983 m n.p.m.) 1.55 h (z powr. 1.25 h) |