Loading...
BESKID SDECKI - CIEKI SPACEROWE NOWEGO SCZA SZLAKI SPACEROWE PO OKOLICY NOWEGO SCZA

ciekki spacerowe Nowego Scza

- zapraszamy na spacer po sdeckiej starwce, na trasy, ktre uka Wam atmosfer tego miasta i przywoaj ducha ponad 700-letniej historii. Dziki temu bdziecie mogli poczu szczeglny klimat Nowego Scza. Przechadzka, par zdj, smaczny posiek - to co, czego si szuka w nowym miejscu. Pomoemy Ci to odnale w naszym miecie. By moe dziki temu spacerowi przeyjesz ciekawe chwile i zechcesz jeszcze lepiej pozna nasze strony?

W SERCU MIASTA (10 min)

Spacer rozpoczynamy przy ratuszu (1) na rynku sdeckim (2), obok pomnik Jana Pawa II autorstwa prof. Dwigaja z 2006 r. Zwracamy uwag na elementy architektoniczne ratusza (1) oraz na kamieniczki wok rynku (3). Przy pnocnej cianie ratusza zarys przyziemia poprzedniego ratusza (4). Obok kamie "Przystanek czasu", pod ktrym zakopano w specjalnej beczce sandecjana. Zamykajc krg, kierujemy si na wschd w stron ul. S.Wyszyskiego i widocznych wie Bazyliki Mniejszej pw. w. Magorzaty (5). Z tyu za bazylik rekonstrukcja murw obronnych (6) a obok wiey poudniowej tzw. Dom Gotycki, obecnie siedziba Muzeum Okrgowego w Nowym Sczu (7).

SERCE MIASTA WRAZ Z JEGO WITYNIAMI (20 min)

Kontynuujemy spacer po centrum miasta, idc ul. Ducha w. w lewo od wejcia do bazyliki. Docieramy do bramy kocioa pw. w. Ducha i klasztoru OO. Jezuitw (8). Po wyjciu przez bram zachodni placu kocielnego, kierujemy si na zachd ul. Franciszkask w stron zespou poklasztornego OO. Franciszkanw (9). Przy skrzyowaniu ul. Franciszkaskiej z Kazimierza Wielkiego - rezydencja Lubomirskich (10) obecnie Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego.

SPACER W OBRBIE MURW OBRONNYCH (30 min)

Przechodzimy z rynku na ul. Jagiellosk (11). W poowie deptaku, przy skrzyowaniu z ul. Szwedzk, zatrzymujemy si przy okazaym budynku dawnej Kasy Zaliczkowej (12). Skrcamy w lewo w ul. Waow, (dawne way obronne). Za ul. Sobieskiego, w bezporedniej bliskoci placu targowego, s pozostaoci fosy bronicej miasto. Po schodkach dochodzimy do ul. Lwowskiej, gdzie znajdujemy kapliczk pw. w. Jana Nepomucena (13). Skrcamy obok kapliczki i idc wzdu pozostaoci murw obronnych (6) docieramy na plac przed bazylik (5). Po lewej stronie znajduje si Dom Gotycki (7). Dalej idc ul. Ducha w., wchodzimy na plac przed kocioem pw. w. Ducha (8). Wychodzc bram zachodni kierujemy si w prawo w stron Placu 3 Maja (wzdu zabudowa klasztoru Jezuitw) gdzie usytuowano popiersie Stanisawa Maachowskiego (14). Z placu kierujemy si ul. Berka Joselewicza (w prawo) w stron Dawnej Synagogi (15) Stamtd widoczna jest Baszta Kowalska (16) wraz z ruinami Zamku Krlewskiego (17). Ze skarpy obok ruin rozpociera si widok na dolin Dunajca i Kamienicy, Beskid Wyspowy, Sdecki, Pogrze Ronowskie oraz przy dobrej pogodzie - Tatry. Powrt ul. Kazimierza Wielkiego obok rezydencji Lubomirskich dochodzimy do rynku (2).

SPACER POUDNIOW CZʦCI MIASTA (45min)

Po krtkim spacerze w rynku (2) udajemy si w stron bazyliki w. Magorzaty (5). Potem na ul. w Ducha skrcamy w prawo, by od ul. Lwowskiej kontynuowa spacer wzdu ul. Sobieskiego. Za ul. Waow "Malany Rynek" miejski plac targowy, za skrzyowaniem z ul. T.Kociuszki budynek "Sokoa" (18), koci pw. w. Kazimierza (19), Szkoa Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza (21), za szko park miejski - planty (22), w poudniowej czci plant - pomnik Adama Mickiewicza. Powracamy ul. Jagiellosk przylegajc do plant. Mijamy budynek Szkoy Podstawowej nr 2 im. w. Jadwigi Krlowej (23). Obok skrzyowania ul. Jagielloskiej z ul.T.Kociuszki znajduje si Kapliczka Szwedzka (20). Ulic Jagiellosk - sdeckim deptakiem, powracamy na rynek (2).

SPACER PO MIEJSCACH ZWIZANYCH Z KULTUR YDOWSK (45 min)

Z rynku (2) kierujemy si ul Dunajewskiego i dalej, ul. Szwedzk i Wsowiczw. Niedaleko skrzyowania, w podwrzu Bnica (24), dom modlitw ydowskich pod opiek Jakuba Mullera, jednego z nielicznych obecnie ydw sdeckich. Spod Bnicy kierujemy si ul. Szwedzk w stron rynku (2) i dalej ul. P.Skargi, a do placu pooonego na skarpie - to miejsce dawnego cmentarza ydowskiego - kirkutu, przeniesionego na ul. Ryback (25). Ul. Bnicz podchodzimy do synagogi (15). Nastpnie kierujemy si w stron wza komunikacyjnego u podny zamku krlewskiego, za skrzyowaniem po lewej stronie zakady Koral - kiedy miejsce rzeni miejskiej i przylegajcej do niej rzeni rytualnej. Za mostem na Kamienicy skrcamy w lewo w ul. Ryback, ktra doprowadza nas na kirkut (25).

Obiekty


(1) Ratusz. Obecny gmach ratusza powsta w latach 1895-1897, po poarze poprzedniego. Ratusz jest budynkiem w stylu eklektycznym, zawiera wiele elementw neo: renesansowych, barokowych, klasycystycznych. Postacie figuralne wykona krakowski rzebiarz Stanisaw Wjcik (jak i wiele innych w Nowym Sczu). W detalach architektonicznych spotykamy wiele patriotycznych elementw. Ratusz zdobi obrazy historyczne. Malarsk dekoracj fryzw podstropowych i w supraporcie na sali obrad wykona Franciszek Sitzman-Karwosiecki.
(2) Rynek jest centralnym placem miasta a zarazem drugim co do wielkoci w Maopolsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 20 tys. m. Kamienic wok rynkujest obecnie dokadnie 30 + 1 ( ratusz ). Wikszo z nich powstaa w XVIII i XIX wieku. Najwiksz kamienic otaczajc rynek jest "Ritterwka", zlokalizowana na rogu ul. Jagielloskiej 2 i Rynku.
(3) Kamienic jest obecnie dokadnie 30 + 1 ( ratusz ). Wikszo z nich powstaa w XVIII i XIX wieku. Wszystkie byy pitrowe: na parterze znajdoway si sklepy, skady towarw, szynki. Pitra przeznaczone byy dla mieszkacw. Najwiksz kamienic otaczajc rynek jest "Ritterwka", zlokalizowana na rogu ul. Jagielloskiej 2 i Rynku.
(4) Przyziemia ratusza nowosdeckiego, w ktrych znajdowaa si "szatawa" - katownia, w ktrej na torturach i badaniach mczono winowajcw skazanych w wizienie zwyczajne, czyli "kabat". W wypadkach jawnego buntu, cikich przewinie, rada miejska posiadaa prawo miecza. Do karania, torturowania i tracenia zatrudniano kata. Naprzeciw wejcia do ratusza usytuowany by prgierz. W przyziemiu ratusza bya rwnie zbrojownia-skad na "armat ratuszn", proch i inny rynsztunek wojenny.
(5) Bazylika w. Magorzaty - bdcy kocioem farnym zosta wzniesiony kilka lat po lokacji miasta w 1292 roku. W 1992 r. papie Jan Pawe II nada kocioowi tytu bazyliki mniejszej. Cudowny obraz Przemienienia Paskiego jest najcenniejszym obrazem sdeckich wity. Uwaany jest za wschodni odpowiednik chusty w. Weroniki.
(6) Krlewskie mury opasajce Nowy Scz zostay wzniesione na pocztku XIV wieku, za panowania krla Wacawa II. Z wykopalisk oraz istniejcych fragmentw wynika i mur mia wysokoci ok. 7.2 metra oraz grubo do 1.5 metra a cakowity obwd siga 1.7 km. Cao fortyfikacji upada na przeomie XVIII i XIX wieku, a czci z ich rozbudowy posuyy do budowy domw mieszkalnych.
(7) Dom Gotycki przy ul. Lwowskiej zwany rwniez Domem Kanonicznym powsta na przeomie XV i XVI wieku. Pooony by w granicach miasta lokacyjnego. Obecnie budynek Domu Kanonicznego wykorzystywany jest jako Muzeum Okrgowe od renowacji w latach 1959-1965. Naley do parafii w. Magorzaty.
(8) Koci pw. w. Ducha zosta wzniesiony w roku 1360 wraz ze szpitalem. Fundatorem by Mikoaj Kizling. Znajdowa si on pocztkowo przy drodze do Starego Scza jednake w roku 1400 zosta przeniesiony blisko murw, na obszar miasta i pniej przeksztacony na klasztor OO. Norbertanw. Klasztor ufundowany zosta przez krla Wadysawa Jagie.
(9) Zespl poklasztorny OO. Franciszkanw mieci si w dawnej kaplicy Przemienienia Paskiego, przy franciszkanach. Powsta w 1297 roku, a po zniszczeniu wzniesiony ponownie w drugiej poowie XIV wieku. Znajduje si w nim do dzisiaj unikalny grobowiec, w ktrym ley Dobej Jan Gryfita owczowski. Przedstawiono go bez stp i rk.
(10) Rezydencja Lubomirskich dom znajdujcy si przy ulicy Franciszkaskiej zosta wzniesiony z polecenia Stanisawa Lubomirskiego, w pocztkowych latach XVII wieku. Budynek posiada dekoracyjn elewacj kamienn. Budynek uleg zniszczeniu podczas poaru w 1769 roku. W latach 1965-1970 zosta odrestaurowany. W rezydencji mieszkali gwnie starostowie sadeccy z rodu Lubomirskich.
(11) Ulica Jagielloska to miejsce, ktre trudno pomin podczas odwiedzin miasta. Jest ona najbardziej reprezentacyjn ulica w miecie, a jej pnocna cz jest wyczona z ruchu samochodowego. Jest to odcinek tak zwanego traktu wgierskiego, i tak te bya ona wczeniej nazywana.
(12) Budynek dawnej Kasy Zaliczkowej u zbiegu ulic Jagielloskiej i Szwedzkiej wita turystw zwiedzajcych miasto. Pomnik w citym naroniku budynku zosta postawiony w 1910 roku podczas obchodw rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Pod pomnikiem, w budynku KKO od roku 1991 znajduje si galeria sztuki "Pod Jagie".
(13) Kapliczka w. Jana Nepomucena znajdujca si obok mostu nad Kamienic, przy jego zachodnim przyczku powstaa na przeomie XIX i XX wieku. Miejsce, w ktrym postawiono kapliczk nazywane byo niegdy Przedbramie. Wedug tradycji w tym miejscu miano wykonywa wyroki na chopskich kusownikach.
(14) Popiersie Stanisawa Maachowskiego (Plac 3 Maja) ----------------------
(15) Dawna Synagoga , ul. B.Joselewicza zostaa wzniesiona w 1746 roku za spraw starosty Jerzego Lubomirskiego. Stana ona na miejscu dawnej, drewnianej synagogi. Architektonicznie budynek synagogi by wzniesiony na ksztat prostokta. Jego wymiary sigay 25 na 19 metrw oraz o wysokoci cian 8 metrw. W 1974 roku kongregacja przekazaa budynek miastu i zaadaptowano w niej galeri sztuki.
(16) Baszta Kowalska w zamierzchych czasach stanowia ona integraln cz obronna miasta. W okolicach sadeckiego zamku byo kilkanacie baszt: od poudnia Krawiecka i Tkacka, na wschodzie Piwowarska i Sukiennicza, na zachodzie Rzenicza, Kramska i Zamkowa, na pnocy w linii zamku - Baszta Szlachecka i Kowalska. Jedynie ta ostatnia zostaa odnowiona i zrekonstruowana i do dzi mona j oglda
(17) Zamek Krlewski jest to budowla, ktra zostaa wzniesiona w poowie XIV wieku za panowania krla Kazimierza Wielkiego. Teren pod budow zarezerwowano nad brzegiem rzeki Dunajec, w okolicy ujcia do niego rzeki Kamienica. Miejsce byo bardzo dogodne, ze wzgldu na otoczenie z trzech stron wodami rzek. Zamek sta si ulubion warowni krla Wadysawa Jagiey.
(18) Budynek "Sokoa", ul. J.Dugosza jest, zaraz po ratuszu budynkiem typowo wieckim, ktrego historia przeplata si z histori miasta. Od 1911 roku gmach suy jako kino ( to tutaj powstaa pierwsza w Galicji operatornia kinowa ). Wntrza Sokoa kryj liczne tablice pamitkowe, na ktrych przedstawiono prezesw "Sokoa"
(19) Koci pw. w. Kazimierza zwany kaplic szkoln. Zbudowany w stylu neogotyckim. Otarz gwny to tryptyk projektowany przez prof. J. Bukowskiego z jego centralnym obrazem Chrystusa Nauczajcego. Droga krzyowa projektowana i wykonana przez Wadysawa Hasiora.
(20) Kapliczka Szwedzka pw. w. Marka zostaa wzniesiona w 1771 roku zaraz za murem miejskim, w miejscu pochwki Szwedw w 1655. Zginli oni w walkach o miasto. Obecnie znajduje si ona na skrzyowaniu ul. Jagielloskiej i Kociuszki. Samo wntrze kapliczki skrywa kilka rzeb i obrazw.
(21) Szkoa Podstawowa im A. Mickiewicza, ul.J.Dugosza (1897-98)---------------------------
(22) Planty miejskie - ------------------------------
(23) Szkoa Podstawowa im. w. Jadwigi Krlowej z koca XIX w., ul. Jagielloska.-----------------------------
(24) Bnica, ul.Wsowiczw - ----------------------------------------
(25) Kirkut - cmentarz ydowski z koca XIX w. --------------------------------------

rdo: PTT O/Beskid