Kamienice wokół rynku

- jest obecnie dokładnie 30 + 1 ( ratusz ). Większość z nich powstała w XVIII i XIX wieku. Wcześniej na ich miejscu znajdowało się 40 starszych, drewnianych domów, które uległy zniszczeniu w pożarach. Wszystkie były piętrowe: na parterze znajdowały się sklepy, składy towarów, szynki. Piętra przeznaczone były dla mieszkańców, którzy posiadali izby, komnaty, komnatki, świetlice, komory, komórki, izdebki czy sienie. Pokrycie tych kamienic stanowiła słoma, gont oraz dachówka, w zależności od zamożności mieszkańców. Co bogatsi kryli swoje kamienica blachą sprowadzaną z zagranicy.

Na zapleczach wszystkich kamienic znajdowały się kuchnie, drewutnie czy piekarnie. W jednej kamienicy na zapleczu znajdował się browar i gorzelnia. Najstarsze kamienice posiadały osobny wjazd dla wozów z towarami. Dodatkowo z tyłu za kamienicami zlokalizowane były pomieszczenia, w których mieszkała służba i inni lokatorzy.

Największą kamienicą otaczającą rynek jest "Ritterówka", zlokalizowana na rogu ul. Jagiellońskiej 2 i Rynku. Nazwa pochodzi od właścicieli, rodziny Ritterów, którzy kupili ją w XIX wieku. Kamienica ma znaczenie historyczne, to tutaj w międzywojniu znajdowało się ważne centrum handlowe miasta. Posiadało ono skład win w piwnicach oraz elegancki sklep tekstylny "Bławat polski". W obecnych czasach kamienica wykorzystywana jest jako galeria sztuki Marii Ritter. Zajmuje ona pomieszczenia pracowni i mieszkania zmarłej artystki. Pozostałymi obiektami w kamienicy są: antykwariat "Kolekcjoner", kiosk "Ruchu" oraz sklepy, m.in. zakład i sklep zegarmistrzowski rodziny Dobrzańskich.