Miejscowości Beskidu Sądeckiego
Rynek w Nowym Sączu - jest centralnym placem miasta a zarazem drugim co do wielkości w Małopolsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 20 tys. m2 a wymiary to: długość 160 metrów i szerokość 120 metrów. Jego lokalizacja została już wyznaczona w akcie lokacji miasta w 1292 roku. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego cały czas tworzy układ szachownicowy z dochodzącymi do niego ulicami oraz zabudowaniami.
GPS: N 49° 37' 29.728'' E 20° 41' 28.265''
Opis Rynek w Nowym Sączu
Historia rynku sięga kilkuset lat wstecz. w XVII wieku wokół rynku znajdowało się najwięcej kamienic w całej historii - 40. Porównując to do obecnych czasów - kamienic jest zaledwie 30. Pierwsze zabudowania to drewniane domy, w późniejszym czasie zastępowane kamiennymi i ceglanymi. Wygląd rynku ulegał zmianom pod wpływem pożarów i dlatego też stara architektura renesansowa całkowicie zniknęła z otoczenia placu. Początkowo z rogów rynku odchodziły ulice w trzech kierunkach: na północ, południe i na wschód. Ulice w zachodnim kierunku kończyły się przy Dunajcu.Kamienice wokół rynku
- jest obecnie dokładnie 30 + 1 ( ratusz ). Większość z nich powstała w XVIII i XIX wieku. Wcześniej na ich miejscu znajdowało się 40 starszych, drewnianych domów, które uległy zniszczeniu w pożarach. Wszystkie były piętrowe: na parterze znajdowały się sklepy, składy towarów, szynki. Piętra przeznaczone były dla mieszkańców, którzy posiadali izby, komnaty, komnatki, świetlice, komory, komórki, izdebki czy sienie. Pokrycie tych kamienic stanowiła słoma, gont oraz dachówka, w zależności od zamożności mieszkańców. Co bogatsi kryli swoje kamienica blachą sprowadzaną z zagranicy.