Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Ratusz w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Ratusz

Ratusz w Nowym Sączu - jest centralną budowlą Nowego Sącza. Został wzniesiony w latach 1895-1897, jako eklektyczna budowla w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Budowla stanęła w miejsce poprzedniego ratusza, który spłonął rok wcześniej. Projektantem nowego ratusza był Jan Peras zaś altany, które podtrzymują balkon wieży oraz rzeźby są dziełem Stanisława Wójcika, pochodzącego z Krakowa.
GPS: N 49° 37' 30.23'' E 20° 41' 27.706''
ul. Rynek 1, Nowy Sącz

Opis Ratusz w Nowym Sączu

Elewacja ratusza pokryta jest fryzem nadokiennym, które tworzą 33 herby miast polskich. Nowy Sącz utrzymywał z tymi miastami kontakty handlowe stąd pomysł na umieszczenie ich herbów w elewacji budynku. Najwyższą cześć stanowi wieża, która do 1960 roku była używana jako punkt orientacyjny dla miejskiej straży pożarnej. Sama konstrukcja wieży posiada wewnątrz 81 schodów. Jej zewnętrzna elewacja posiada bogato rzeźbione motywy a na samym jej szczycie ustawiono cztery kamienne orły, które swoją sylwetką sprawiają wrażenie gotowych do lotu. Przed frontem wieży znajduje się figura królowej Jadwigi. Trzyma ona berło Akademii Krakowskiej oraz wieniec laurowy. Na szczycie wierzy znajduje się również zegar.

Ratusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Wnętrze ratusza jest również bogato zdobione. Zaraz po wejściu ukazują się naszym oczom okazałe schody, które prowadzą na wysoki parter i dalej na I piętro. Znajduje się tam sala reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego, który był Marszałkiem sejmu Czteroletniego. Ściany wewnętrzne ratusza pokrywają malowidła, zwłaszcza na ścianach podstropowych w sali obrad. Przedstawiono na nich kilka momentów z historii miasta. Ich autorem był Franciszek Sitzman ( 1911 r. ).

Rynek w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
W sali reprezentacyjnej charakterystycznym elementem jest strop kasetonowy oraz dwa duże kaflowe piece, które pokryte są kafelkami z godłem Orła Białego. Zabytkiem jest również obraz - kopia obrazu Matki Boskiej Sykstyńskiej z 1913 roku, który powrócił do wnętrz ratusza na początku lat 90. z pobliskiej bazyliki Św. Małgorzaty. w 1991 roku orzeł strącony z iglicy ratuszowej podczas działań wojennych otrzymał królewską koronę. Jego rozpiętość skrzydeł sięga 1 metra a wysokość 110 cm.



Przyziemia ratusza nowosądeckiego, w których znajdowała się "szatława" - katownia, w której na torturach i badaniach męczono winowajców skazanych w więzienie zwyczajne, czyli "kabat". W wypadkach jawnego buntu, ciężkich przewinień, rada miejska posiadała prawo miecza. Do karania, torturowania i tracenia zatrudniano kata. Naprzeciw wejścia do ratusza usytuowany był pręgierz. W przyziemiu ratusza była również zbrojownia-skład na "armatę ratuszną", proch i inny rynsztunek wojenny.

Rynek w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Ratusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.euRatusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Ratusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.euRatusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Ratusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.euRatusz w Nowym Sączu fot. beskidsadecki.eu
Ratusz w Nowym Sączu - Jacek WojcikRatusz w Nowym Sączu - Jacek Wojcik
Ratusz w Nowym Sączu - dziewulRatusz w Nowym Sączu - dziewul
Ratusz w Nowym Sączu - yossarian01Ratusz w Nowym Sączu - yossarian01