Loading...
BESKID SĄDECKI - Kornytowa ( 830 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Kornytowa ( 830 m n.p.m.)

Kornytowa (830 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Radziejowej. Położona jest w bocznym grzbiecie opadającym w widły doliny Wielkiej Roztoki ( 360 m n.p.m.) ( północne stoki ) oraz doliny Małej Roztoki ( południowe stoki ). Grzbiet ten odchodzi w kierunku północny - wschód od najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego - Radziejowej ( 1266 m n.p.m.). Zachodnie stoki Kornytowej opadają do Bańskiego Potoku, północne do doliny Wielkiej Roztoki, wschodnie do doliny niewielkiego potoku spływającego spod Przełęczy Maćkowskiej do Wielkiej Roztoki. Przez szczyt przebiega żółty szlak gminny.
GPS: 49°27'56.5"N 20°37'09.9"E
Mapa szczytu Kornytowa ( 830 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Kornytowa ( 830 m n.p.m.)

Opis szczytu

Wierzchołek i stoki są pokryte lasem z występującymi tam jodłami, bukami i świerkami. Nieco niżej, w kierunku północnego - wschodu od szczytu znajduje się niewielka Polana Magorzyca ( 800 - 890 m n.p.m.). Koryntowa wznosi się na zachód od Popradu, w którego dolinie przebiega droga Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój. Szczyt jest na wysokości miejscowości Młodów.

Kornytowa objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.

Węzeł szlaków


szlak gminny - dolina Wielkiej Roztoki - Jaworzyna - Przełęcz Maćkowska - Polana Magorzyca - Jaworzyny - Przełęcz Żłobki. 3.30 h, 2.30 h.