Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Źródełko św. Kingi w Starym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Źródełko św. Kingi

Źródełko św. Kingi w Starym Sączu znane jest ze swej cudownej mocy od kilkuset lat. Znajduje się ok 100 metrów od baszty klasztornej, idąc wzdłuż murów klasztornych i po pokonaniu kilku schodków. Ocembrowane źródełko zlokalizowane jest przy kutym ogrodzeniu, na dobrze oznakowanym Trakcie św. Kingi. Ujęcie wody tryska z metalowej rurki a nadmiar wody wpada w schludnie wyglądającą kamienną obudowę. Ze źródełkiem związane jest kilka miejscowych legend.
GPS: N 49° 33' 39.427'' E 20° 38' 21.158''
ul. Bandurskiego 18 Stary Sącz

Opis Źródełko św. Kingi w Starym Sączu

Legenda o tym miejscu sięga czasów, gdy św. Kinga zatknęła w ziemię swoją laskę i w jedną noc z tej laski wyrosło pokaźne drzewo lipowe. Z tą legendą wiąże się opowieść o "Źródełku św. Kingi", kiedy to pod drzewem lipowym św. Kinga kazała wykopać studzienkę. Okazało się że woda z niej wypływając jest cudowna. Przy źródełku gromadziły się rzesze wiernych z Sącza i okolic.

Wierni przyzywali wstawiennictwa św. Kingi, głównie podczas corocznych odpustów. Obmywając chore części ciała, głównie oczy mieli zostać wyleczeni. Na przestrzeni wieków aż po dzisiejszy dzień wierni nawiedzający sanktuarium św. Kingi w Starym Sączu nawiedzają zawsze "Źródełko św. Kingi", które obecnie jest obmurowane a w pobliżu wymurowana jest kapliczka św. Kingi.

Źródełko św. Kingi w Starym Sączu, fot. tadeusz dziedzinaC
Podczas procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego duża liczba osób, która doznała cudownego ozdrowienia była świadkami w czasie ich przebiegu. Przytoczyć tutaj można przypadek, który posłużył w procesie wyniesienia na ołtarze w czasie procesu kanonizacyjnego. Cud uzdrowienia prof. Mariana Starczewskiego, kiedy to z silnego ropnego zapalenia wyrostka robaczkowego tego wybitnego chemika, miała dokonać cudowna woda ze źródełka w Starym Sączu.

Stary Sącz, Źródełko św. Kingi Fot. BogsoStary Sącz, Źródełko św. Kingi Fot. Bogso
Źródełko św. Kingi Fot. Krzysztof SokółŹródełko św. Kingi Fot. Krzysztof Sokół
Źródełko św. Kingi Fot. Wuhazet - Henryk ŻychowskiŹródełko św. Kingi Fot. Wuhazet - Henryk Żychowski