Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Mury klasztorne

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Mury klasztorne

Mury klasztorne to kolejne miejsce w Starym Sączu związane z Klasztorem Klarysek (Plac św. Kingi 1). Początkowy wygląd murów, które spełniały funkcję fortyfikacyjną, został zmieniony w XVII wieku. Od okresu średniowiecza do tego właśnie wieku mury ulegały przesunięciom, aby w końcu na polecenie kardynała Jerzego Radziwiłła zostały wzmocnione i nadbudowane. I takie właśnie oglądamy po dzień dzisiejszy
GPS: N 49° 33' 43.005'' E 20° 38' 23.09''
ul. Bandurskiego 8, Stary Sącz

Opis Mury klasztorne w Starym Sączu

Mur klasztorny został wybudowany z kamienia łamanego, który został częściowo otynkowany, z obawy przed podglądaniem zycia sióstr klarysek przez osoby z zewnątrz. Swój charakter obronny mury potwierdzają w występujących szczelinach strzelniczy. Dostęp do otworów mieli strażnicy od ganku wewnętrznej strony. Innym dowodem na takie przeznaczenie murów jest jedyna zachowana baszta o kształcie cylindrycznym, w południowym narożniku. Posiada ona cztery piętra, które zwieńczone są hełmem cylindrycznym. Całość pokrywa dachówka.

Klasztor Sióstr Klarysek Mury klasztorne fot. jolaostrow
Zegar słoneczny fot. Józo23 Na zewnętrznej części murów zachowały się w dosyć dobrym stanie malowidła oraz rysunek sgraffitowy ( powstały przez zdrapywanie warstw wierzchnich ). Największe malowidło znajduje się przy Bramie Szeklarskiej. Przedstawia ono herbowego orła Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Niestety cześć jest zamazana i pokryta rdzawym kolorem. Legenda głosi, że w to miejsce uderzył rozpędzony wojownik mongolski, który konno wpadł na mur obronny klasztoru. Pozostałe malowidła mają dość intrygujące wzory i stanowić miały ozdobę.
Mur jest obecnie podświetlany i prezentuje się dość ciekawie, zwłaszcza dla jadących od strony okalającej je ulicy. Świetny widok jest również z drogi wjazdowej z Nowego Sącza. Niektórzy porównują mury klasztorne i jego obecny widok do Wawelu (red. Janusz Roszko nazwał go "Wawelem Polski Południowej").

Mury klasztorne Fot. Bogso
Mury klasztorne Fot. Zbigniew CieslaMury klasztorne Fot. Zbigniew Ciesla
Mury klasztorne Fot. BogsoMury klasztorne Fot. Bogso
Mury klasztorne Fot. BogsoMury klasztorne Fot. Bogso