Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Most kolejowy Jacek

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Most kolejowy Jacek

Most kolejowy Jacek znajdujący się na Popradzie, pomiędzy miejscowościami Nowy Sącz i Stary Sącz, w dzielnicy Biegonice. Konstrukcja mostu jest żelazna, łączy on trasę numer 96: Tarnów - Leluchów. Został on wzniesiony oddany do użytku w styczniu 2011 roku, na miejscu poprzedniej przeprawy, która została zburzona w wyniku powodzi w czerwcu 2010 roku. Zlokalizowany jest w dolnej części Winne Góry i jest dość ciekawym punktem widokowym na dolinę Popradu.
GPS: 49°34'40.0"N 20°39'09.0"E

Opis Most kolejowy Jacek w Starym Sączu

Historia przeprawy mostowej w tym miejscu sięga budowli również żelaznej, która została wzniesiona w 1880 roku na potrzeby transkarpackiej linii kolejowej. Według informacji prasowych most postawił sam austriacki cesarz w 1876 r., ale jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, most ten został zburzony podczas działań wojennych. Stary most w swoim dość długim żywocie przechodził wiele ciężkich prób. Przetrwał częściowe wysadzenie w 1945 roku przez niemieckie oddziały. Nie zniszczyła go również poważna powódź w 1958, chociaż dość mocno ucierpiał. Żywota dopełniła pamiętna powódź na południu Polski 4 czerwca 2010 roku, kiedy do wielka fala przewróciła żelazną konstrukcję, została porwana i uniesiona na wodzie. Fala na tego typu górskich odcinkach rzek bardzo szybko przybiera na niszczycielskiej sile, aby po paru godzinach wyglądać na całkiem normalnie płynącą płytką rzekę.

Zerwany przez powódź most fot. BudownictwoPolskie.pl
Obecny most waży 450 ton a nazwa "Jacek" została mu przypisana na cześć dyrektora filmy, która budowała most. Jacek Lipski zmarł w trakcie jego budowy. Most jest konstrukcją stalową, z belką nośną opartą na czterech przęsłach (dwa - po 35 m i dwa - po 42 m), o długości 154 m i szerokości 5,5 m. Posadowiony na palach, z żelbetowymi przyczółkami, powinien teraz oprzeć się każdej powodzi. Zakres robót objął także odtworzenie sieci trakcyjnej i uregulowanie koryta rzeki na długości ok. 500 m oraz usunięcie zniszczonych elementów konstrukcji. Utrudnieniem była ostra zima (śniegi i mrozy), jaka nadeszła jeszcze w listopadzie.

Nowy most na Popradzie, fot.A.Dyląg/SolkolArt
Zerwany przez powódź most fot.Krzysztof LasońZerwany przez powódź most fot.Krzysztof Lasoń
Zerwany przez powódź most fot.Krzysztof LasońZerwany przez powódź most fot.Krzysztof Lasoń
Zerwany przez powódź most fot. BudownictwoPolskie.plZerwany przez powódź most fot. BudownictwoPolskie.pl
Nowy most na Popradzie fot. Stanisław ŚmierciakNowy most na Popradzie fot. Stanisław Śmierciak
Nowy most na Popradzie Fot. Jerzy CebulaNowy most na Popradzie Fot. Jerzy Cebula
Nowy most na Popradzie fot. Rafał KmakNowy most na Popradzie fot. Rafał Kmak