Loading...
BESKID SĄDECKI - Jaworki

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Jaworki

Jaworki - wieś ( województwo małopolskie, powiat nowosądecki ) w gminie Szczawnica. Jaworki zostały w 2008 roku wyłączone z terytorium miasta Szczawnica i stanowią odrębną wieś. Położenie tej łemkowskiej wsi u podnóży Małych Pienin w dolinie Grajcarka stanowi świetną lokalizację wypadową. Głównymi atrakcjami wsi są: rezerwat przyrody Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Biała Woda, rezerwat Wysokie Skałki oraz znany klub muzyczny Muzyczna Owczarnia. Na terenie wsi znajduje się cerkiew z 1798 roku wybudowana w stylu barokowym.

Opis miejscowości Jaworki

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach ;; fot. Jerzy Opioła, https://pl.wikipedia.org/ ,  licencja: [CC BY-SA 4.0] Wieś Jaworki jest wciśnięta pomiędzy strome boczne grzbiety odchodzące od Przehyby ( 1175 m n.p.m.) w Paśmie Radziejowej w Beskidzie sądeckim a Małe Pieniny z ich najwyższym szczytem Wysoką. Szlaki turystyczne są licznie oblegane. Z Jaworek prowadzi szlak łączący Pasmo Radziejowej z Pieninami. Latem znajdziemy tu wiele kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej i konnej prowadzące do malowniczych zakątków Pienińskiego Parku Narodowego i rezerwatów przyrody. Dostępny jest również tor dla czterokołowców, liczne narciarskie trasy biegowe, tor snowmobilowy. Działają dwa wyciągi dla narciarzy: "Arena Narciarska" i "Pod Durbaszką". Można na miejscu wypożyczyć narty, pojeździć skuterami śnieżnymi oraz quadami.

Jaworki fot. Jerzy Opioła

Historia miejscowości Jaworki

Cmentarz w Jaworkach Docierając do Jaworek turysta musi zwrócić uwagę na budynek mleczarni, który był wzorowany na jej dawnym odpowiedniku. Obecnie stracił swoje funkcje i został zamieniony na dom wycieczkowy. Po wojnie działał tutaj ośrodek edukacji dla górali Podhalańskich. Uczono w nim jak, z zachowaniem higienicznych warunków produkować oscypki i bryndzę. Idea nie przetrwała czasu i w latach dziewięćdziesiątych mleczarnie zamknięto. Dla miłośników muzyki działa tutaj znany w całej Polsce klub Muzyczna Owczarnia, gdzie dzięki kameralnym warunkom mogą koncertować największe sławy bluesowe, rockowe i jazzowe dla dość wąskiej publiczności.

Po II wojnie światowej Jaworki stanowiły centrum najdalszej enklawy Łemków, wysuniętej na zachód. W 1947 roku podczas akcji Wisła rusińscy mieszkańcy tych ziem zostali wysiedleni na ziemie zachodnie. Pamiątką po dawnych mieszkańcach tych ziem stanowi cmentarz, cerkiew oraz zanikająca już cześć zabudowy wsi. Ponadto Łemkowie zajmowali znajdujące się obok wsie: Szlachtowa, Biała i Czarna Woda, z których pozostało dzisiaj niewiele ( głównie fundamenty ). W obecnej wsi Czarna Woda zachowały się łemkowskie drewniane zagrody. Centrum Jaworek

W starym młynie fot. Marek Ruciński
Krościenko fot. sirrockiKrościenko fot. sirrocki
Widok na Jaworki fot. emolena7R7Widok na Jaworki fot. emolena7R7
Jaworki i Wąwóz Homole fot. Marek RucińskiJaworki i Wąwóz Homole fot. Marek Ruciński
Jaworki fot. Stanisław A Jaworki fot. Stanisław A
Jaworki ul.Kościelna fot. magdaarosiakJaworki ul.Kościelna fot. magdaarosiak
Stara chata w Jaworkach  fot. JacekJurekStara chata w Jaworkach fot. JacekJurek
Stary dom w Jaworkach fot. JacekJurekStary dom w Jaworkach fot. JacekJurek
Widok z Czarnej Wody na centrum Jaworek fot. JacekJurekWidok z Czarnej Wody na centrum Jaworek fot. JacekJurek
Sklep Jawor i dawna szkoła fot. JacekJurekSklep Jawor i dawna szkoła fot. JacekJurek
Jaworki-Bacówka  fot. tadeusz dziedzinaCJaworki-Bacówka fot. tadeusz dziedzinaC
Odnowione centrum Jaworek fot. BogsoOdnowione centrum Jaworek fot. Bogso
Karczma w Jaworkach  fot. tadeusz dziedzinaCKarczma w Jaworkach fot. tadeusz dziedzinaC