Loading...
BESKID SĄDECKI - Sokołowska Góra ( 1028 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Sokołowska Góra ( 1028 m n.p.m.)

Sokołowska Góra ( Pod Sokołowską Górą )(1028 m n.p.m.)- boczny grzbiet na północnej stronie Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim w jej głównym grzbiecie. Grzbiet ten odchodzi od głównego grzbietu w stronę północną, rozpoczynając się pomiędzy Halą Barnowską ( 1066 m n.p.m.) a Halą Pisaną ( 1044 m n.p.m.).
GPS: 49°29'11.0"N 20°46'08.0"E
Mapa szczytu Sokołowska Góra ( 1028 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Sokołowska Góra ( 1028 m n.p.m.)

Opis szczytu

Od strony zachodniej szczyt dominuje nad doliną Złotniańskiego Potoku i rozdziela drugi z potoków - od wschodniej strony potok Czaczowiec. W dolinach tych potoków zlokalizowane są małe miejscowości, m.in. Złotne i Baranowiec. Miejscowości te kończą się na południowych stokach Sokołowskiej Góry. Większą doliną na północ od góry jest dolina Kamienicy Nawojowskiej oraz droga Krynica-Zdrój - Nowy Sącz w okolicach Frycowej.

Sokołowska Góra objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny. Sam wierzchołek jest zalesiony i nie przedstawia walorów widokowych. Ciekawym miejscem nawschodnim stoku jest Rezerwat przyrody Barnowiec ( 45 ha). Jest to leśny rezerwat w dolinie Czaczowca, z występującymi licznie buczynami karpackimi, sięgającymi nawet 300 lat. Pod stokami występują jaskinie, jest ich kilka. Najbardziej rozpoznawalna to Jaskinia Złotniańska, po zachodniej stronie.

Węzeł szlaków


Frycowa - Hala Pisana
- z Frycowej 3.25 h (z powr. 2.20 h)
- na Halę Pisaną ( 1044 m n.p.m.) 0.20 h (z powr. 0.20 h)
Sokołowska Góra, widok
z Hali Barnowskiej
Nad Barnowcem Hala Barnowska