Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Kościół św. Rocha i św. Sebastiana

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Kościół św. Rocha i św. Sebastiana

Kościół św. Rocha i św. Sebastiana to budowla wzniesiona w stylu wczesnobarokowym, na planie prostokąta. Na ściany składają się kamienie, z których ułożono kościół z półkolistą absydą. Zlokalizowany jest od południowej strony traktu, przy starym cmentarzu. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu datuje się na XV - XVI wiek. Znajdujący się na starym cmentarzu kościół został zbudowany w latach 1643-44.
GPS: N 49° 33' 25.103'' E 20° 38' 17.319''
ul. Rocha, Stary Sącz

Opis Kościół św. Rocha i św. Sebastiana w Starym Sączu

Historia kościoła św. Rocha i św. Sebastiana sięga znacznie wcześniej niż wspomniany wcześniej XV - XVI wiek. Wiele dowodów wskazuje na to, iż został on zbudowany w miejscu wcześniej istniejącej i częściowo zniszczonej rotundy. Jego położenie przy starym cmentarzu, który został założony w 1783 roku i wraz z nim otoczony murem z piaskowca. Sam cmentarz jest miejscem pochówku kilku znanych postaci: jednym z nich jest Józef Leopold Kmietowicz, który był wikarym w Chochołowskiej parafii oraz jednym z przywódców powstania Chochołowskiego, które miało miejsce w 1846 roku. Inną postacią pochowaną w tym miejscu jest historyk Sadecki - Szczęsny Morawski, który został pochowany w 1898 roku. Na cmentarzu znajduje się również mauzoleum Klarysek.

Kościół św. Rocha i św. Sebastiana Fot. Marcin Rola
Wnętrze kościoła św. Rocha i św. Sebastiana jest bardzo ciekawe. Główne miejsce zajmuje tutaj renesansowo - barokowy ołtarza główny. Pochodzący z początku XVII wieku jest bogato zdobiony a całości uzupełniają dwa ołtarze boczne oraz odsłonięty fragment tryptyku, który pochodzi prawdopodobnie z 1500 roku. Na chórze muzycznym zachował się 4-głosowy pozytyw. Mimo, że jego wygląd zewnętrzny nie przedstawia się okazale, instrument jest niemal kompletny: brakuje jedynie piszczałek i dwóch manubriów, zaś pozostałe elementy: szafa organowa, miech, traktura, wiatrownica i stół gry zachowały się w całości