Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - Stary Sącz
Kościół św. Rocha i św. Sebastiana
to budowla wzniesiona w stylu wczesnobarokowym, na planie prostokąta. Na ściany składają się kamienie, z których ułożono kościół z półkolistą absydą. Zlokalizowany jest od południowej strony traktu, przy starym cmentarzu. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu datuje się na XV - XVI wiek. Znajdujący się na starym cmentarzu kościół został zbudowany w latach 1643-44.
Historia kościoła św. Rocha i św. Sebastiana sięga znacznie wcześniej niż wspomniany wcześniej XV - XVI wiek. Wiele dowodów wskazuje na to, iż został on zbudowany w miejscu wcześniej istniejącej i częściowo zniszczonej rotundy. Jego położenie przy starym cmentarzu, który został założony w 1783 roku i wraz z nim otoczony murem z piaskowca. Sam cmentarz jest miejscem pochówku kilku znanych postaci: jednym z nich jest Józef Leopold Kmietowicz, który był wikarym w Chochołowskiej parafii oraz jednym z przywódców powstania Chochołowskiego, które miało miejsce w 1846 roku. Inną postacią pochowaną w tym miejscu jest historyk Sadecki - Szczęsny Morawski, który został pochowany w 1898 roku. Na cmentarzu znajduje się również mauzoleum Klarysek.
Wnętrze kościoła św. Rocha i św. Sebastiana jest bardzo ciekawe. Główne miejsce zajmuje tutaj renesansowo - barokowy ołtarza główny. Pochodzący z początku XVII wieku jest bogato zdobiony a całości uzupełniają dwa ołtarze boczne oraz odsłonięty fragment tryptyku, który pochodzi prawdopodobnie z 1500 roku. Na chórze muzycznym zachował się 4-głosowy pozytyw. Mimo, że jego wygląd zewnętrzny nie przedstawia się okazale, instrument jest niemal kompletny: brakuje jedynie piszczałek i dwóch manubriów, zaś pozostałe elementy: szafa organowa, miech, traktura, wiatrownica i stół gry zachowały się w całości
ul. Rocha, 33-340 Stary Sącz

Zabytki Starego Sącza
Copyright pawelkarns@2022, Designed byAlpha Studio 01.07.2023 Źródła: wikipedia.org na licencji: CC BY-SA 4.0