Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej i św. Małgorzaty

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej i św. Małgorzaty

Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej został wzniesiony w XIV wieku, początkowo był konstrukcją murowaną, kamienno-ceglaną. Do użytku został oddany w roku 1470. Pierwsze doniesienia o obiekcie sakralnym w tym miejscu pochodzą z 1299 roku, gdzie miał się znajdować drewniany kościółek. Pożar miasta, który wybuchł w 1644 strawił całkowicie konstrukcję, która została jednak odbudowana w 1649 roku przez fundatorkę - Annę Lipską.
GPS: N 49° 33' 40.864'' E 20° 38' 8.294''
ul. Mickiewicza 2, Stary Sącz

Opis Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej i św. Małgorzaty w Starym Sączu

Kościół to budowla gotycka, która w swojej historii oprócz pamiętnego pożaru w 1644 roku kilkukrotnie ulegała niszczeniu przez kolejne pożary. Zawsze jednak ludność odbudowywała budowlę. Kościół również został zrabowany podczas wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Kościół wieńczy wieża, która została wybudowana w 1686 roku. Przebudowie poddawano również kaplice po bokach nawy, zakrystię w przybudówce wzniesiono ( lub rozbudowano - kilka źródeł ) o piętro w 1760 roku Poważnemu odnowieniu poddano świątynie w latach 1829 - 1842 a całe wnętrze odrestaurowano po 1960 roku. Wieża oraz wszystkie pokrycia dachowe to dzieło majstra Jana Siedlarza. Ten pochodzący z miasta inżynier przeprowadził remont generalny pod koniec XX wieku. Prace objęły m.in. wymianę dachu na miedziane pokrycie.

Ołtarz główny w kościele św. Elżbiety wzniesiony w stylu pseudobarokowym. Przedstawia on posągi św. Piotra i Pawła wykonane w drugiej połowie XIX wieku. Całości uzupełnia obraz św. Elżbiety, który wkomponowany jest w pole środkowe. W ołtarzu znajduje się metalowe tabernakulum, które jest ogniotrwałe. Tron, który znajduje się nad nim to dzieło Mariana Polańskiego z Tarnowa. Nowy ołtarz soborowy pochodzi z 1996 roku i jest murowany.

Ołtarz znajdujący się po lewej stronie przy tęczy powstał w połowie XVII wieku w stylu wczesnobarokowym. Przedstawia wyrzeźbione postacie św. Barbary, Rozalii, Wojciecha, Stanisława Biskupa, Wacława, Kazimierza i Michała Archanioła. Ponadto w ołtarzu znajdują się obrazy: Niepokalanego Poczęcia NMP - w środkowej części ołtarza, Zwiastowania - w podstawie ołtarza oraz św. Jana Nepomucena XVIII wiek - w górnej części. Na początku XXI wieku ołtarz poddany został konserwacji przez mgr Piotra Białko.

Zdjęcie rynku z lotu ptaka
Po prawej stronie tęczy znajduje się późnobarokowy ołtarz z 1790 roku. Osadzono w nim rzeźby św. Józefa, Joachima, Rocha, Sebastiana, Jana Ew., Bartłomieja i Jana Chrzciciela. Ponadto zdobi go kilka obrazów: w środkowej części znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem pochodzący z 1700 roku. Postać Matki Bożej ubrana jest w metalową posrebrzaną sukienkę. Zwieńczenie ołtarza to Dzieciątko Jezus z młodym Janem Chrzcicielem. Podstawę ołtarza ozdabia obraz Ofiarowania w świątyni. W 2003-2004 roku ołtarz został gruntownie odnowiony.

Kościół św. Elżbiety posiada dwie kaplice: południowa i północną. W tej pierwszej znajduje się wystrój XVIII wieczny z obrazem przedstawiającym Śluby Błogosławionej Kingi. Północna kaplica jest współcześniejsza. Jej główne miejsce zajmuje ołtarz z 1960 roku z rzeźbą Chrystusa na krzyżu, pochodzącego z XVIII wieku. Figura została odnowiona przez Józefa Strojnego.

Kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej, fot. Swohmeck
Kaplica południowa Kaplica północna