Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Uroczysko Miejska Góra

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Uroczysko Miejska Góra

Uroczysko Miejska Góra to teren komunalny, będący największym takim miejscem leśnym w Starym Sączu. Potocznie nazywane jest również jako Parkowa Góra, właścicielem pozostaje miasto, które prowadzi tutaj dostosowaną przez Instytut Leśnictwa gospodarkę leśna. Góra i rosnący las położony jest w piętrze umiarkowanym, w otulinie ochronnej Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Najwyższy punkt Miejska Góra osiąga na wysokości 420 m.n.p.m. Bezpośrednio na górę prowadzi ulica Królowej Jadwigi, wychodząc z starosądeckiego rynku.
GPS: N 49° 33' 49.199'' E 20° 37' 26.704''
ul. Stroma, Stary Sącz

Opis Uroczysko Miejska Góra w Starym Sączu

Uroczysko obejmuje obszar 113 ha niezbyt długich zboczy, których jednak nachylenie jest dość spore. Pomiędzy wzniesieniami spływają liczne potoki, sprawiając że teren o kopulastym kształcie jest dość urozmaicony. Las poza funkcją rekreacyjną zatrzymuje wodę w sowim obrębie, spełniając funkcje wodochronne i glebochronne. Na szczycie mieści się podmokła polana, na której występują młaki. Stanowi ona, głównie wiosną, miejsce do składania skrzeku przez licznie występujące tutaj płazy: żabę trawną, ropuchę szarą, traszkę. Zachodni stok Miejskiej Góry to również ostoja kijanek, zwłaszcza w okolicy oczka wodnego w pobliżu drogi na Szczawnicę.

Uroczysko Miejska Góra
Góra Miejska posiada liczne ścieżki piesze, rowerowe, które prowadza przez naturalną faunę i florę charakterystyczną dla otuliny parku krajobrazowego. Główną atrakcją jest ścieżka spacerowo-dydaktyczna. Została zaprojektowana w oparciu o walory przyrodnicze i wydarzenia historyczne. Wytyczono ją na bazie istniejącej wcześniej leśnej ścieżki dydaktycznej oraz uzupełniono o nowo wyznaczone etapy.

Widok z Miejskiej Góry, fot. Aqusia
Stary Sącz
Stary Sącz (Panorama)
droga na wyrębie od południa, fot. je_koDroga na wyrębie od południa, fot. je_ko
Leśna ścieżka od południa, fot. misieknsLeśna ścieżka od południa, fot. misiekns
Leśna ścieżka, fot. je_koLeśna ścieżka, fot. je_ko
Świta nad Starym Sączem, fot. Wiktor BaronŚwita nad Starym Sączem, fot. Wiktor Baron
Panorama Starego Sącza z Góry Miejskiej, fot. Krzysztof SokółPanorama Starego Sącza z Góry Miejskiej, fot. Krzysztof Sokół
Świt nad Starym Sączem, fot. Wiktor BaronŚwit nad Starym Sączem, fot. Wiktor Baron
Widok na Makowicę, fot. je_koWidok na Makowicę, fot. je_ko
Góra Parkowa, plac zabaw, fot. Gosia12Góra Parkowa, plac zabaw, fot. Gosia12
Kotlina Sądecka, fot. Wiktor BaronKotlina Sądecka, fot. Wiktor Baron