Loading...
BESKID SĄDECKI - Tymciszyna ( 875 m n.p.m.)

Szczyty Beskidu Sądeckiego

Tymciszyna ( 875 m n.p.m.)

Tymciszyna ( 875 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Sądeckim, w północnej części Pasma Jaworzyny Krynickiej. Tymciszyna jest szczytem, który wznosi się na południe od drogi Krynica-Zdrój - Nowy Sącz w stronę zachodnią do miejscowości Nowa Wieś. Szczyt ten znajduje się na zachód od doliny Uhryńskiego Potoku. Wschodnia część stoków szczytu Tymciszyna opada ku dolinie potoku Kryściów. W kierunku północnym od szczytu Tymciszyna wznosi się szczyt Kopiec Uhryński ( 866 m n.p.m.).
GPS: 49°27'44.2"N 20°52'10.0"E
Mapa szczytu Tymciszyna ( 875 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, fot. mapa-turystyczna.pl

Informacje o szczycie Tymciszyna ( 875 m n.p.m.)

Opis szczytu

Szczyt Tymciszyna jest częściowo pokryty lasem. Jego zbocza nie przedstawiają żadnych widoków. Przez szczyt nie przebiega ani jeden oznakowany szlak turystyczny. Na południe od szczytu znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Rezerwat przyrody Uhryń ( 16,52 ha) oraz nieczynny już rezerwat przyrody w Łosiach.

Na zachód od szczytu, w odległości około kilometra przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki (GSB). Tymciszyna objęty jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego, o powierzchni 52 000 ha, który został utworzony w 1987 roku. Ochroną objęte są między innymi źródła wód mineralnych (szczawy), buczyna karpacka oraz inne ciekawe gatunki flory i fauny.