Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Dom rodziny ks. prof. Józefa Tischnera

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Dom rodziny ks. prof. Józefa Tischnera

Dom rodziny ks. prof. Józefa Tischnera należał do Stanisława Tischnera, w nim urodził się Józef, 12 marca 1931 roku. Zlokalizowany jest on przy ulicy Piłsudskiego 9, a pamiątką po słynnym mieszkańcu jest tablica na ścianie frontowej. Stary Sącz był miejscem zamieszkania bliskich krewnych legendarnego filozofa. Działają i mieszkają oni do dziś w mieście oraz okolicznych miejscowościach.
GPS: N 49° 33' 57.7'' E 20° 37' 42.297''
ul. Piłsudskiego 9, Stary Sącz

Opis Dom rodziny ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu

Historia pobytu Józefa Tischnera w Starym Sączu rozpoczyna się od jego narodzin w domu przy Piłsudskiego 9. Mieszkający w Tylmanowej rodzice filozofa podczas zbliżającego się terminu porodu matki Tischnera - Weroniki chcieli udać się do Nowego Sącza, gdyż ciężarna poczuła się źle. Podczas odbywania podróży Weronika poczuła się źle, rozpoczął się poród. Rodzina dojechała do Starego Sącza i zatrzymali się w domu brata ojca. Po porodzie zostali kilkanaście dni w Starym Sączu. Ks. Tischner często odwiedzał rodziców w Starym Sączu i wiele jego prac powstało na słynnej maszynie do pisania stojącej w rodzinnym domu.

Tablica na domu rodzinnym ks. Tischnera - Stare Miasto Stary Sącz, fot. Romek
Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000) Urodził się w 1931 r. jako pierworodny syn góralki z rodu Chowańców i starosądeckiego nauczyciela. Wkrótce potem rodzina Tischnerów przeniosła się do Łopusznej na Podhalu, gdzie ojciec Józefa otrzymał posadę. Do Starego Sącza państwo Tischnerowie powrócili dopiero na emeryturze. Ks. Tischner był autorem wielu książek, m.in. "Tischner czyta katechizm", "Miłość nas rozumie", "Zrozumieć własną wiarę", "Miłość niemiłowana" (zapis rekolekcji i wykładów z wielu miejsc w Polsce), "Spór o istnienie człowieka" i wiele innych, a wśród nich bestseller wydawniczy, czyli "Historia filozofii po góralsku", która doczekała się też swej wersji filmowej.