Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Budynek Sokoła - CKiS

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Budynek Sokoła - CKiS

Budynek Sokoła - CKiS , w którym obecnie mieści się Starosądeckie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari znajduje się przy ulicy Stefana Batorego 23 w Starym Sączu. Budynek został zbudowany w wg. różnych źródeł na przełomie 1905 - 1910 roku, w stylu eklektycznym. Projektantem był pochodzący z Nowego Sącza architekt - Zenon Remi. Obiekt stanowi część majątku komunalnego Gminy Stary Sącz.
GPS: N 49° 33' 55.551'' E 20° 37' 57.288''
ul. Batorego 23, Stary Sącz

Opis Budynek Sokoła - CKiS w Starym Sączu

Budowla jest bardzo okazała z dość ciekawie ukształtowaną fasadą, na której umieszczono płaski ryzalit środkowy, będący występem z lica w elewacji budynku. Został on zwieńczony asymetrycznym szczytem. Lata 2007 - 2010 to okres całkowitego remontu, który przeszedł Sokół. Modernizacji została poddana fasada zewnętrzna oraz wyposażenie wnętrza budynku. Obecni kino "Sokół" posiada nowoczesną salę z 212 fotelami, która jest obsługiwana przez nowoczesną aparaturę filmową. Zbudowano również scenę o powierzchni 100 m 2, orkiestron ( rodzaj szafy grającej ). Kino posiada duże i rozległe pomieszczenie w budynku teatru - foyer, a całość jest klimatyzowana.

Począwszy od 1926 roku budynek był administrowany przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które prowadziło tutaj kino. Pierwotnie nosiło nazwę "Globus", aby potem zmienić na "Sokół". W latach powojenny nazwę znowu zmieniono, tym razem na "Poprad".

Budynek Sokoła