Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Muzeum Jana Pawła II

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Muzeum Jana Pawła II

Muzeum Jana Pawła II zlokalizowano w zakrystii Ołtarz Papieski w Starym Sączu, która była wykorzystywana przez kardynałów i biskupów podczas mszy kanonizacyjnej 16 czerwca 1999 roku. Muzeum jest bardzo dobrze wyposażone: w jego pieczy znajduje się ponad dwa tysiące eksponatów. Eksponaty zgromadzone w Muzeum Jana Pawła II można oglądać także w internetowej galerii prowadzonej przez Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania w dziale Muzeum Jana Pawła II.
GPS: N 49° 33' 34.738'' E 20° 38' 53.646''
ul. Papieska 10, Stary Sącz

Opis Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu

Część główną Muzeum stanowi wystawa poświęcona samej mszy kanonizacyjnej. Autorem prac jest Sylwester Adamczyk, znany nowosądecki fotografik. Fotografie wiszące na ścianach należą do albumu:"Ojciec św. na sądeckiej ziemi" wydanego przez tego autora w 2000 roku. Można również zobaczyć tam obrazy przedstawiające Ojca Świętego i św. Kingę, jak i wyroby twórczości artystycznej.

Poza zdjęciami i obrazami w muzeum znajdują się przedmioty po tym wielkim wydarzeniu: tron kanonizacyjny, na którym siedział Papież, meble asysty, ambona oraz liczne druki i medale wydane z tej okazji. Muzeum nawiązuje również do postaci Św. Kingi. Umieszczono tutaj świeczniki z soli, które również znajdowały się na ołtarzu kanonizacyjnym. Interesującą pamiątką jest pierwsza piuska Jana Pawła II, którą miał podczas inauguracji pontyfikatu 22 października 2978 - jest ona podpisana od wewnętrznej strony. Całości postaci Jana Pawła II dopełniają jego osobiste rzeczy: plecak, buty, rękawice, sweter, a nawet narty i kurtka puchowa, w której już jako papież był na Mount Blanc. W muzeum można posłuchać nagrań z przemówieniami Ojca Świętego.

Ołtarz Papieski Fot. iwmali
Pamiątkową rzecz stanowi również but podarowany Ojcu Św. w Elblągu w 1999 r. oraz piłka nożna podarowana przez Reprezentację Polski w latach osiemdziesiątych (ok. 1981/1982). Drobne pamiątki z wizyt apostolskich: Karty wstępu do sektorów na Msze Św. z Ojcem Świętym, notatki prasowe, przypinki, plakietki, proporczyki, kartki okolicznościowe, znaczki pocztowe, kilka medali wybitych przy okazji kanonizacji różnych świętych, a szczególnie św. Kingi. Pamiątkowe kasety magnetofonowe z przemówieniami Ojca Świętego, płyty kompaktowe, kasety wideo.
Muzeum Jana Pawła II
Ołtarz Papieski Fot. Krzysztof SokółOłtarz Papieski Fot. Krzysztof Sokół
Stary Sacz, Ołtarz Papieski Fot. Jacek WojcikStary Sacz, Ołtarz Papieski Fot. Jacek Wojcik
Ołtarz Papieski Fot. JBąkowskiOłtarz Papieski Fot. JBąkowski