Loading...
BESKID SĄDECKI - Stary Sącz - Dom Pod Dzwonkiem

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Stary Sącz - Dom Pod Dzwonkiem

Dom Pod Dzwonkiem w Starym Sączu - to budynek znajdujący się w jednym z narożników rynku w Starym Sączu. Początkowa funkcją budynku było pełnienie zadania strażnicy miejskiej, w której zaopatrzenie wchodziła również wieżyczka z dzwonkiem alarmowym - stąd się wzięła nazwa budynku. Wieżyczka prawdopodobnie pochodzi z 1895 roku, na co wskazuje znajdująca się na niej data wybita na dachu. Budynek był wielokrotnie adaptowany pod różnego rodzaju działalność, aby ostatecznie stać się dość znana Gospoda Starosądecką.
GPS: N 49° 33' 50.248'' E 20° 38' 5.361''
ul. Rynek 17, Stary Sącz

Opis Dom Pod Dzwonkiem w Starym Sączu

W historii miasta zapisała się data 1865 r., kiedy to miejscowa gmina wykupiła budynek. Stało się to po to, aby nie dopuścić do jego przejęcia przez Żydów za długi. Władze urządziły od razu w nim strażnice miejskiej policji, zwanej potocznie wachcymbra oraz częściowo pocztę. Specjalnie na potrzeby straży dobudowano wspomnianą wcześniej wieżyczkę. Działała ona w tym budynku do 1920 roku. Nieużywaną cześć budynku władze postanowiły wynajmować na propinację, składającą się na destylarnię alkoholu. Handlem alkoholu oraz prowadzeniem samej destylarni zajmowali się polscy i żydowscy kupcy. Pozostałością jest, znajdujący się na tyłach pomieszczeń, piec do destylacji alkoholu. Miejsce to było dość często oprotestowywane przez lokalne społeczeństwo, które obawiało się o zaprószenie ognia i wybuch pożaru w mieście. Destylarnie w końcu zamknięto a w czasie wojny wywożono stąd starosądeczan do obozów zagłady, o czym informuje tablica w podcieniach na rogu kamienicy.

Dom Pod Dzwonkiem w Starym Sączu fot. Zbigniew Wójcik
Do niedawno miejsce to nazywano barem Pod Dzwonkiem. Było ten niegdyś stanowił niechlubne miejsce w Starym Sączu ze względu na okolicznych szemranych klientów baru, którzy się schodzili, głównie wieczorowa porą. Obecnie miejsce to uznane jest za najbardziej charakterystyczny budynek znajdujący się przy rynku. Centralne miejsce zajmuje tablica pamiątkowa w podcieniach budynku. Obecnie na jego miejscu znajduje się przyzwoita Gospoda Starosądecka.

Karczma Fot. Cacus Krupka