Loading...
BESKID SĄDECKI - Mofeta - Złockie

Atrakcje Beskidu Sądeckiego

Mofeta - Złockie

Mofeta w Złockiem imienia Profesora Henryka Świdzińskiego znajduje się w dnie koryta nad Złockim Potokiem. Teren jest dość bagnisty a wydobywający się z dna dwutlenek węgla, którego źródło jest pod wodą sprawia, że jest doskonale widoczna. Całość obejmuje około 25 m 2 i należy do miejscowości Złockie oraz graniczącym z nim Jastrzębikiem. Odkryta w 1938 roku stała się pomnikiem przyrody nieożywionej, a gmina miasta Muszyna udostępniła ją turystom.
GPS: 49° 23' 15.892'' E 20° 54' 10.282''

Opis Mofeta - Złockie

Mofeta w Jastrzębiku Wydobywający się cała dobę gazy, głównie CO2, który pochodzi z głębokiego podłoża pochodzącego z młodotrzeciorzędowego wulkanizmu ze skał węglanowych, tworzy różnej wielkości bąble. Pękające bąble wydają dość charakterystyczne syczące i bulgoczące odgłosy, które nazywane sa również "dychawkami" i przypominają "oddechy Ziemi". Całe otoczenie mofety odznacza się bardzo wybujałą roślinnością, której barwy są nadspodziewanie żywe i świeże. Główną przyczyną jest wysokie nasycenie dwutlenku węgla w powietrzu, z którego czerpią rośliny.

Mofeta w Jastrzębiku Złocka Mofeta zaliczana jest do największych oraz najbardziej wydajnych mofet w Polsce. Wydobywające się co 1 minutę ok 10 m3 gazu zawiera prawie 94,3 % CO2. Pozostałe gazy to głównie Azot oraz w mniejszej ilości tlen. całości dopełnia rdzawo-pomarańczowe błoto, które wysoko kontrastuje z zielenią. Kolor ten powstał poprzez wytrącanie się szczaw z wód podziemnych, które zawierają znaczną ilość żelaza - rudawka.

Złockie mofeta fot. 1852mm
'Gorąca' Dychawka - źródło mofetowe Mofeta jest również niebezpieczna dla pobliskich zwierząt, owadów czy ptaków. Ze względu na bardzo dużo ilość CO2 w powietrzu, który gromadząc się przy ziemi ze względu na większa wagę od powietrza, powoduje przy braku wiatru śmierć przelatujących owadów. Dawniej, wydobywając się w wielu miejscach w okolicy zagrażał również ludziom, kiedy to gromadząc się w piwnicach stanowił pułapkę - obecnie nie stanowi takiego zagrożenia ze względu na betonowanie piwnic.

Zejście do mofet Mofeta znajduje się na granicy miejscowości Jastrzębnik i Złockie, będącymi miastami gminy Muszyna. Zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze, z której widać główna tablicę informacyjną. Przy drodze, na poboczu można zaparkować samochód. Mofeta jest otoczona mostkiem, który wybudowała gmina. Na mostek dostać się można przez niewielkie schodki oraz na pomost, który prowadzi do dwóch miejsc: "Bulgotki" i "Dychawki". Mofetę udostępniono do zwiedzania według projektu pracowników AGH: Lucyny Rajchel, Jacka Rajchela i Tomasza Wieji we współpracy z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym.

Jadąc z centrum Muszyny kierujemy się w stronę miejscowości Szczawnik oraz Złockie. Jadąc drogą od Krynicy-Zdrój skręcamy w prawo, w jedną z głównych dróg skręcającą w tą stronę na terenie Muszyny. Docierając do rozwidlenia wybieramy kierunek znowu w prawo (kierunek Złockie, Jastrzębik), natomiast droga w lewo prowadzi do miejscowości Szczawnik.

Mofeta w Jastrzębiku - Jedno z miejsc wydobywania się gazu z wody fot. Jerzy Opioła
Złockie mofeta fot. nasze-wycieczki.infoZłockie mofeta fot. nasze-wycieczki.info
Złockie mofeta fot.  mario82Złockie mofeta fot. mario82
Złockie mofeta fot. 1852mmZłockie mofeta fot. 1852mm