Beskid Sądecki
Beskid Sądecki - Nowy Sącz
Dworzec PKP w Nowym Sączu
- jest przeważnie pierwszym obiektem, który może zobaczyć turysta przyjeżdżający w Beskid Sądecki - do Nowego Sącza. Pierwszy budynek dworca w mieście powstał w 1878 roku i była to jednopiętrowa budowla z przybudówkami. Podobne dworce wzniesiono również w tym czasie w Ptaszkowej, Bobowej i Ciężkowicach. Drugim budynkiem był dworzec wzniesiony przez projektantów austryjackich z cegły. Secesyjna budowla posiadała bogatą sztukaterię na przedniej ścianie. Datuje się ją na lata 1908-1909, czego dowodem może być data wyryta pod zegarem.
Posesje do zbudowania dworca wykupiła rada miejska Nowego Sącza. Dodatkowej i niezbędnej pomocy udzielono ze strony austryjackiej, a jej autorem był ówczesny minister skarbu w Wiedniu - Leon Biliński. Gmach dworca stał się reprezentacyjnym budynkiem i od razu został połączony z istniejącym układem komunikacyjnym w mieście. Obecnie jest on zamknięciem alei Batorego u jej wylotu.
Budynek stacji posiada bardzo obszerny hol główny. Jest on wysoki na dwie kondygnacje. Pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, w wyniku zerwania blachy z dachu dworca pod wpływem silnego wiatru, budynek został gruntownie wyremontowany. Została powiększona ilość kas do obsługi pasażerów, zmieniono cały układ strefy handlowej, w tym kilku kiosków z gazetami czy książkami, a na piętrze została zbudowana poczekalnia. Całość podłóg, antresolę z poczekalnią oraz lady wyłożone zostały strzegomskim granitem oraz ozdobione marmurami pochodzącymi z Morawicy.
Torowa strona dworca w Nowym Sączu do dziś została zachowana w stylu z lat budowy. Charakteryzuje się peronami z żeliwnymi kolumnami, a całość nakrywa pulpitowy dach. Wewnątrz odnowionego holu umieszczono tablicę, ufundowaną przez społeczeństwo sądeckie, dla patriotów Ziemi Sądeckiej, którzy zostali wywiezieni i straceni w hitlerowskich obozach zagłady.
Obok dworca stoi ceglany, wysoki budynek, który jest bezpośrednio związany z dworcem. Początkowo miał tutaj być dom mieszkalny dla pracowników dworca, jednakże od początku miał on inne zagospodarowanie. Obecnie znajduje się tutaj oddział poczty oraz kilka biur kolejowych.
![]() |
![]() |
![]() |
Perony | Dworzec kolejowy | Dworzec kolejowy |
ul. Kolejowa 15, 33-300 Nowy Sącz

Zabytki Nowego Sącza
Copyright pawelkarns@2022, Designed byAlpha Studio 01.07.2023 Źródła: wikipedia.org na licencji: CC BY-SA 4.0