Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak - Pętla Muszyna - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka - Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka - Muszyna

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Pętla Muszyna - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka - Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka - Muszyna

Muszyna - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka - Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka - Szczawnik - Muszyna - szlak turystyczny - pętla o długości 28 km ( opcja 22 km z Muszyna-Złockie ). Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Jaworzyna Krynicka ( 1114 m n.p.m.). Szlak ten wiedzie przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Mija po drodze dwa schroniska turystyczne:
+10.0 km (3:45 ) Schronisko na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.) oraz
+15.5 km (5:25 ) Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.).
Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Muszyna.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy Szlak - Pętla Muszyna - Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka - Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka - Muszyna

#1. Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Trasa na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.) rozpoczyna się w centrum Muszyny, na rynku. Kierować się należy w stronę mostu na rzece Muszynka, okrążając Górę Zamkową, z ruinami Zamku w Muszynie. Po skręcie w prawo i zmianie kierunku na północny, szlak zielony wiedzie wygodnym chodnikiem przy ulicy Zazamcze. Jest to dość monotonny odcinek, który trzeba pokonać ( chyba że wybierze się opcję startu z Złockie - Szkoła. Wtedy do pokonania będzie odcinek o ok. 6km krótszy dla całej trasy ).

Tuż przy szkole szlak skręca w prawą stronę w okolice kościoła ( drewniana cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra ) i cmentarza parafialnego, aby w okolicach parkingu ponownie kierować się w stroną północna. Wędrówka pomiędzy polami wygodną, szeroką drogą nieutwardzoną wyprowadza nasz po kolejnym 1,5 km na szczyt Za Szczawniczkiem ( 642 m n.p.m.) , po minięciu którego wchodzimy do lasu i od tego miejsca rozpoczyna się właściwe podejście na Jaworzynę Krynicką ( 1114 m n.p.m.).
Ostatni leśny odcinek pokonujemy mijając liczne wzniesienia, pomiędzy którymi znajdują się małe przełączę. Poruszamy się granią, więc po obydwu stronach znajdują się stoki graniowe, które porasta gęsto buczyna karpacka. W tym odcinku szlaku nie ma żadnych dalszych widoków, dopiero ostatnie kilkadziesiąt metrów, tuz przez szczytem roztaczają się rozległe panoramy. Do szlaku dołącza czerwony szlak Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek GSB.
Więcej o tym szlaku: Muszyna - Jaworzyna Krynicka

Muszyna-Złockie fot. beskidsadecki.eu

#2. Jaworzyna Krynicka - Runek

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej (Beskid Sądecki) Początkowo odcinek szlaku czerwonego z Jaworzyny Krynickiej ( 1114 m n.p.m.) wiedzie równocześnie z szlakiem zielonym, którym docieramy do nieco niżej postawionemu, będącemu na uboczu Schronisku na Jaworzynie Krynickiej ( 1050 m n.p.m.). Trasa jest szeroka i twarda, ze względu na spora liczbę pieszych. Ruch turystyczny jest tutaj mocno wzmożony. Ścieżka jest przyjemna, w miarę biegnąca po płaskim, zalesionym terenie. Do samego szczytu Runek ( 1082 m n.p.m.) szlak biegnie główną granią pasma. Ten fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) jest niewymagający z racji niewielkiego przewyższenia. Dwa mijane szczyty mają podobną wysokość co Runek: Bukowa ( 1077 m n.p.m.) oraz Czubakowska ( 1069 m n.p.m.). Pod koniec trasy do szlaku czerwonego dołącza szlak niebieski: Bacówka nad Wierchomlą - Runek - Krynica .
Więcej o tym szlaku:Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek GSB

Runek fot. beskidsadecki.euRunek fot. beskidsadecki.eu

#3. Runek - Bacówka nad Wierchomlą - Jaworzynka

Odcinek od rozwidlenia szlaków pod szczytem Runek ( 1082 m n.p.m.) opuszcza główną grań Pasma Jaworzyny. Samo rozwidlenie zajmuje dość mały obszar, są ławki oraz tablica informacyjna. Schodzimy łagodnie w dół mijając rozległą Polanę Gwiaździstą ( 965 - 985 m n.p.m.), na której prowadzone są wciąż zabiegi rolnicze. Po niecałym kilometrze szlak dociera do Schronisko Bacówka PTTK Nad Wierchomlą ( 895 m n.p.m.) na Polanie nad Wierchomlą. Można z niego podziwiać szeroką panoramę na Pasmo Radziejowej oraz na Tatry. Po krótkiej przerwie, szlak niebieski wiedzie dalej w stronę południa przez szerokie polany: Polana Długie Młaki ( 1061 - 1080 m n.p.m.) oraz Polana Wyżne Młaki ( 929 m n.p.m.). Znajdują się tutaj również górne stacje kolejki narciarskiej Wierchomla Wielka i Mała. Do szlaku niebieskiego dołącza szlak żółty, przy charakterystycznej kapliczce na rozwidleniu tych dwóch szlaków turystycznych.
Więcej o tym szlaku:Bacówka nad Wierchomlą - Runek

Bacówka na Wierchomli

#4. Jaworzynka - Czertezy - Szczawnik - Muszyna

Kapliczka łemkowska znajduje się na grzbiecie, po północnej stronie Jaworzynka ( 1001 m n.p.m.). Posiada murowane ściany z gontowym dachem. Do wnętrza prowadzi mała, żeliwna furtka. Szlak żółty prowadzący do Muszyny trawersuje stoki Jaworzynki od strony wschodniej, biegnąc po kilkuset metrach dalej po odkrytym terenie stacji narciarskiej. Mijamy po drodze praktycznie nieoznaczony wierzchołek szczytu Czertezy ( 865 m n.p.m.), który przyjmuje postać grzbietu z kilkoma zalesionymi wierzchołkami. Do szlaku dołącza znakowany szlak czerwony-gminny Żegiestów Palenica - Wielka Bukowa. Całkowita odległość zejściowa z grzbietu Jaworzynki mieści się w 4 kilometrach, twardej, bitej nawierzchni. Tablica Centrum Informacji Wizualnej w Szczawniku stanowi główny węzeł znakowanych szlaków pieszych i spacerowych. Od tego miejsca trasa powraca na chodnik przy głównej drodze wiodącej z Szczawnika do Muszyny. Po niecałych 2 kilometrach od wspomnianej tablicy docieramy do rozwidlenia Złockie - Szkoła.
W Złockiem - Szkoła szlak żółty łączy się z zielonym. Dla osób, które wybrały wariant dłuższy pozostaje do przejścia ostatni monotonny odcinek chodnikiem wzdłuż ulicy Zamkowej ( ok 3km ). Osoby, które "skróciły" sobie szlak, startując z tego miejsca pokonały nieco ponad 21 km.
Więcej o tym szlaku:Muszyna - Jaworzynka - Pusta Wielka

Kapliczka Jaworzynka 1001 m.n.p.m. fot. beskidsadecki.eu