Loading...
BESKID SĄDECKI - Nowy Sącz - Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu

Miejscowości Beskidu Sądeckiego

Nowy Sącz - Cmentarz Komunalny

Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu - został otwarty w roku 1889 i do dzisiaj to miejsce gdzie dawne groby przeplatają się z nowymi nagrobkami. Chociaż sądecki cmentarz ustępuje tym największym znanym cmentarzom europy, ma swój niepowtarzalny charakter. Możemy tutaj, w porównaniu do innych cmentarzy, zagłębić się nie w melancholii czy poczuć chłód, ale wręcz uspokojenie dzięki dużej ilości zieleni i jasności tego miejsca. Cmentarz liczy obecnie 6,3 hektara, gdzie na 82 kwaterach znajduje się przeszło 10 tys. grobów.
GPS: N 49° 36' 59.332'' E 20° 42' 19.711''
ul. Tadeusza Rejtana 16, Nowy Sącz

Opis Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu

Najstarszą częścią cmentarza jest cześć zlokalizowana przy ul. Rejtana. Spoczywają w niej zasłużenia dla Nowego Sącza mieszczanie, zmarli, którzy uczestniczyli w powstaniach, wojnach oraz ludzi znani [rzez wielu mieszkańców. Mają tutaj swoje pomniki zmarli, którzy oddali swoje życie powstańcy listopadowi i styczniowi. Jest również Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej. W sumie pochowano ich tutaj aż 736.

Na cmentarzu swoje wieczne miejsce spoczynku znaleźli również burmistrzowie sadeccy: Władysław Barbacki, Włodzimierz Olszewski, Roman Sichrawa oraz Walenty Brzeski. Ponadto znajduje się również mogiła generała Bronisława Pierackiego i Józefa Kustronia oraz innych zasłużonych Polaków - Sądeczan. Warto odwiedzić również grobowiec ze śmigłem lotniczym, który jest miejscem ostatecznego pochówku Jerzego Michała Iszkowskiego, sądeckiego "cichociemnego". Był on dowódcą 304 dywizjonu bombowego. Został on skazany tuż po wojnie na karę śmierci. Był on twórcą Aeroklubu Podhalańskiego. Ponadto na cmentarzu komunalnym znajduje się pomnik z piłką, utalentowanego piłkarza Stanisława Opoki.

Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz Kozik
Charakterystycznym pomnikiem jest niewątpliwie 4-metrowa postać zbrojnego rycerza. Trzyma on w dłoni duży miecz. Znajduje się on w centralnym miejscu na kwaterze poświęconej żołnierzom poległym podczas bitew pod miejscowością Limanowa i Gorlicami. Bitwy zostały stoczone podczas I wojny światowej. Cokół z piaskowca , na którym stoi pomnik został odnowiony oraz została na nim umieszczona płyta z tablica pamiątkową. Dla zabezpieczania przed wilgocią, całość grobowca wraz z pomnikiem została pokryta specjalną substancją.

Groby o znaczeniu historycznym

- Pomnik powstańców z 1831 r. i 1863 r. - kwatera nr 3.
- Grób Nieznanego Żołnierza z 1920 r. - kwatera nr 3.
- Groby powstańców z 1863 r. - kwatery nr 3, 6, 15,18, 19.
- Monumentalny pomnik - obelisk z kwaterami grobów żołnierzy polskich, austriackich i niemieckich z czasów I wojny światowej - kwatera nr 45.
- Pomnik legionistów z I wojny światowej postawiony w okresie międzywojennym, odnowiony w 1988 r. - kwatera nr 15.
- Pomnik żołnierzy z 1939 r. wzniesiony w 1979 r. - kwatera nr 19.
- Nagrobny pomnik gen. Józefa Kustronia, który poległ 16 września 1939 r. - kwa-tera nr 49.
- Symboliczny grób "Oświęcimiaków" - kwatera nr 19.
- Kwatery ofiar terroru hitlerowskiego, wymordowanych w latach okupacji - kwate-ra nr 7, 53, 57.
- Pomnik i groby żołnierzy radzieckich z lat II wojny światowej - kwatera nr 46.
- Pomnik Bronisława Pierackiego, ministra i polityka II Rzeczpospolitej, sądeczanina, który zginął od kuli ukraińskiego nacjonalisty w 1934 r. - kwatera nr 27.
- Symboliczny grób ,,Sybiraków" Ziemi Sądeckiej wzniesiony w 1993 r. - kwatera nr 19.

Rycerz - Cmentarz Komunalny
Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz Kozik Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz Kozik
Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz KozikCmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz Kozik
Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz KozikCmentarz Komunalny w Nowym Sączu Fot. Tadeusz Kozik