Loading...
BESKID SĄDECKI - Krynica Zdrój ( Górska (

Herb Krynicy Zdrój

Krynica - Zdrój

- (do 31 grudnia 2001 roku Krynica, pot. Krynica Górska) - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Krynicę zwaną "Perłą uzdrowisk" otaczają zalesione wzgórza Parkowej Góry, Krzyżowej i Jasiennika. Sąsiaduje ona z czteroma gminami: od północy z gminą Grybów, od wchodu z gminą Uście Gorlickie, od zachodu z gminą Łabowa, a od południowego zachodu z miastem i gminą Muszyna. Gmina znajduje się w polsko-słowackiej strefie przygranicznej, jej południową granicę, na długości około 18km, stanowi granica państwa ze Słowacją.

Krynica - widok na deptak Wieś założona w 1547 roku przez Danka z Miastka (obecnie Tylicz) jako Krzenycze. Od początku istnienia do pierwszego rozbioru wchodziła w skład tzw. Kresu Muszyńskiego należącego do biskupów krakowskich. W roku 1911 doprowadzona została linia kolejowa co spowodowało napływ nowych kuracjuszy, w tym samym roku Krynica uzyskała prawa miejskie. Pod okupacją Krynica znajdowała się do 18 stycznia 1945 roku.
Nazwa miejscowości Krynica-Zdrój pisana z łącznikiem (dywizem) jest formą zatwierdzoną urzędowo. Forma nazwy pisana bez łącznika, tzn. Krynica Zdrój, jest natomiast formą potoczną.

Krynica-Zdrój - pijalnia główna Początki lecznictwa uzdrowiskowego w Krynicy datują się na przełom XVIII i XIX wieku. Rozwój i upowszechnienie miało miejsce w latach 50. XIX w. za sprawą Józefa Dietla uznawanego za ojca polskiej balneologii. Krynica stała się z czasem modnym uzdrowiskiem, miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków. Bywali tu m.in.: Józef Piłsudski, Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jan Kiepura. Także obcokrajowcy: królowa Holandii Juliana, Valdas Adamkus, Václav Havel, Wiktor Janukowycz.
Klimat Krynicy ma walory klimatu podalpejskiego, wyróżnia się dużą liczbą dni słonecznych w roku oraz znacznymi wahaniami temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby. W składzie i smaku powietrza dużą rolę odgrywają eteryczne olejki. Krynica-Zdrój jest obecnie dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych

Krynica-Zdrój - deptak Na terenie Krynicy-Zdroju znajduje się Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA posiadająca zakład produkcyjny zajmujący się rozlewaniem miejscowych wód pod marką wody mineralnej "Kryniczanka" oraz Spółdzielnia Pracy "Postęp" - producent wody mineralnej "Muszynianka". Krynica-Zdrój to ośrodek turystyczny. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, stanowi bazę wypadową w okoliczne góry.

Miasto jest jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie (1114 m n.p.m.), gdzie funkcjonuje stacja narciarska. Blisko jest też ośrodek Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, gdzie mieści się najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy, a od 2008 roku atrakcją jest połączenie Wierchomli i Muszyny systemem 10 wyciągów narciarskich. W ostatnich latach powstał projekt połączenia systemem wyciągów całej okolicy - siedmiu dolin, czyli terenu od Wierchomli Małej, poprzez Krynicę aż do Doliny Roztoki.

Wody mineralne Krynicy Zdrój

Szlaki turystyczne z Krynica - Zdrój:

 -Hala Łabowska - Runek (1082 m n.p.m.) - Jaworzyna (1114 m n.p.m.) - Krynica - Huzary (864 m n.p.m.) - Mochnaczka Niżna - Hańczowa (Główny Szlak Beskidzki)
 -Muszyna - Złockie - Jaworzyna (1114 m n.p.m.) - Krynica - Huzary (864 m n.p.m.) - Mochnaczka Niżna - Lackowa - Wysowa-Zdrój
 -Krynica - Krzyżowa (813 m n.p.m.) - Jaworzynka (899 m n.p.m.) - Huzary (864 m n.p.m.) - Góra Parkowa (741 m n.p.m.) - Krynica
 -Żegiestów- Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) - Runek (1082 m n.p.m.) - Przełęcz Krzyżowa - Krynica - Góra Parkowa (741 m n.p.m.) - Powroźnik - Leluchów
 -Kopiec Pułaskiego (Krynica) - Huzary (864 m n.p.m.) - Tylicz



Krynica - Zdrój Krynica - Zdrój - kolej na Jaworzynę Krynicką Krynica - Zdrój
Krynica - Zdrój Krynica - Zdrój - kolej
na Jaworzynę Krynicką
Krynica - Zdrój



Wyświetl większą mapę