Loading...
BESKID SĄDECKI - Zamki

Rytro - Średniowieczny zamek ryterski

Rytro - Średniowieczny zamek ryterski - położony na dość wysokim wzgórzu, które okalają wody przepływającego w dole Popradu, na wysokości 463 m.n.p.m., po wschodniej stronie wsi Sucha Struga. Historia zamku sięga XIII XIV wieku, chociaż niektórzy historycy twierdzą, że najstarszą częścią zamku jest pochodząca z XII wieku kamienna wieża. Autor budowli nie jest znany, a pierwsze wzmianki o istniejącej budowli pochodzą z czasów Władysława Łokietka.

Zamek w Rytrze fot. Maciek Wegrzyn

Zamek w Muszynie

Zamek w Muszynie - znajdujący się na wysuniętym cyplu Pasma Koziejówki, po prawej stronie od przepływającego w dole Popradu. Historia powstania osady Muszyna sięga roku 1288. Ruiny zamku w Muszynie odwiedzane były przez liczne grupy archeologów, których głównym zadaniem było odsłonięcie pozostałości tej budowli. Odkryto tysiące drobnych artefaktów. Najdogodniejsze połączenie to droga nr 971 z Krynicy-Zdrój do Muszyny.

Zamek w Muszynie fot. Michał Szymczyk

Zamek Pławiec

Zamek Pławiec - znajduje się on niedaleko granicy Polsko-Słowackiej, pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego a Górami Lewockimi, w dolinie Popradu. Należy do najstarszych zamków na obszarze Szarisza, czyli jednej z krain słowackich. Zlokalizowany jest w miejscowości Pławiec (Plavec). Zamek jest bardzo zaniedbany, a przyroda wciska się w każdy możliwy obszar i szczelinę murów.

Ruiny zamku Pławiec fot. Jerzy Opioła

Zamek Królewski w Nowym Sączu

Zamek Królewski w Nowym Sączu - jest to budowla, która została wzniesiona w połowie XIV wieku za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Teren pod budowę zarezerwowano nad brzegiem rzeki Dunajec, w okolicy ujścia do niego rzeki Kamienica. Miejsce było bardzo dogodne, ze względu na otoczenie z trzech stron wodami rzek. Zamek stał się ulubioną warownią króla Władysława Jagiełły.

Zamek Królewski w Nowym Sączu