Beskid Sądecki
Ogólne
Beskid Sądecki
Beskidy Zachodnie


![]() Wizyty: 933 459 Wyświetlenia: 2 465 225 Kliknięcia: 20 363 438 |
Szlaki piesze Beskidu Sądeckiego
Krynica - Jaworzyna Krynicka - Runek
- szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 12.2 km . Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Jaworzyna Krynicka (1114 m.n.p.m.). Jednym z punktów startowych może być miejscowość Krynica-Zdrój, znajdująca sie na wysokości 572 m.n.p.m. Druga strona szlaku znajduje się w miejscowości Krynica-Zdrój (567 m.n.p.m.).
Opis szlaku
Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Krynicy-Zdrój, ze względu na łatwy dojazd do tej miescowości. Obok Pijalni Głównej rozpoczyna się szlak czerwony biegnąc ulicami Nowotarskiego i Kraszewskiego i skręcającego w ulicę Halną (GOPR) na stoki góry Holica i
schodzący w rejon ośrodka Akademii Rolniczej w Krakowie na Czarnym Potoku - czas przejścia ok. 1 godz. Szlak z początku wiedzie przez miasto i trzeba uważać, żeby się nie zgubić. Pierwszym poważnym wzniesieniem jest Holica (692 m.n.p.m). Jest on mało wybitnym szczytem wznoszący się ponad Krynicą-Zdrój. Znajduje się w zakończeniu południowo-wschodniego grzbietu Drabiakówki ( 894 m n.p.m.) w Paśmie Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim, w widłach Kryniczanki i uchodzącego do niej Czarnego Potoku. W większości Holica jest zalesiona, ale od północno-wschodniej strony na jej stokach wysoko, aż pod grzbiet podchodzą łąki i zabudowania Krynicy. Zboczami Holicy prowadzi szlak turystyczny. Idąc mamy okazję podziwiać panoramę Krynicy - między innymi Górę Parkową (741 m.n.p.m) oraz sąsiadującą góry: Szalone (829 m.n.p.m), z Holicy z kolei widać Jaworzynę Krynicką w całej okazałości.
Za ośrodkiem Azoty szlak zmienia kierunek na zachodni i lasem prowadzi do pomnika przyrody ''Diabelski Kamień''. Od Kamienia szlak wiedzie na zachód wraz ze szlakiem zielonym. Podążając dalej szlakiem schodzimy na polanę. Po około 45 minutach jesteśmy pod dolną stacją kolejki gondolowej na Jaworzynę Krynicką. Z tego miejsca idziemy jeszcze chwilę asfaltem, przekraczamy szosę prowadzącą do stacji Kolei Gondolowej, żeby niebawem zboczyć z niej i iść lasem. Dalsza droga jest dość mozolna i wije się do góry przecinając w międzyczasie nartostradę. Po 2 godzinach jesteśmy pod schroniskiem na Jaworzynie Krynickiej. Ze schroniska na sam szczyt jest 10 minut drogi. Na szczycie (1114m. n.p.m.) ulokowano górną stację kolejki gondolowej, stąd ruch tu panuje dośc duży.
![]() |
![]() |
![]() |
|
|
|
Z Jaworzyny szlak czerwony biegnie cały czas lasem, na zalesiony szczyt Runka (1080 m) - czas przejścia ok. 1 godz. Ścieżka jest dobrze ubita i widać, że ostatnio ruch turystyczny zaczyna tutaj wzrastać. Od tej pory trasa jest dość monotonna, bez większych podejść, generalnie biegnie lasem. Generalnie trasa od Jaworzyny Krynickiej do samego Runka wiedzie przez główną grań Pasma Jaworzyny, stąd różnice wzniesień są na poziomie 2%. Po drodze mijamy Bukową (1077 m.n.p.n), szczyt Czubakowska (1069 m.n.p.m), gdzie dołacza do szlaku czerwonego szlak niebieski aby na szczycie Runka oddzielić się od siebie: czerwony kieruje się na wschód a niebieski na zachód.
Główny Szlak Beskidzki
