Loading...
BESKID SĄDECKI - Szlak Hala Łabowska - Pisana Hala - Rytro (GSB)

Szlaki Beskidu Sądeckiego

Szlak Hala Łabowska - Pisana Hala - Rytro (GSB)

Hala Łabowska - Pisana Hala - Rytro - szlak turystyczny będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Odcinek ma długość 12.2 km . Najwyższym punktem szlaku jest szczyt Wierch nad Kamieniem (1084 m.n.p.m.) Jednym z punktów startowych może być Hala Łabowska, znajdująca sie na wysokości 1064 m.n.p.m. Druga strona szlaku znajduje się w Rytrze (342 m.n.p.m.). Od Hali Łabowskiej mijamy po drodze: Wierch nad Kamieniem ( 1084 m n.p. - 1.8 km, Hala Pisana ( 1044 m n.p.m.)- 4.3 km, Przełęcz Bukowina ( 993 m n.p.m.) - 4.7, Jaworzyna Kokuszczańska ( 966 m n.p.m.) - 6.0, Schronisko Cyrla ( 844 m n.p.m.) - 8.5 km, mijamy po drodze węzeł szlaku niebieskiego i czerwonego - 10.0 km - (706 m.n.p.m.) i docieramy do wschodniej strony do miejscowości Rytro.

Pobierz Trasę GPSplik .gpx trasy  Hala Łabowska - Rytro

Opis szlaku Hala Łabowska - Pisana Hala - Rytro (GSB)

#1. Hala Łabowska - Pisana Hala

Hala Łabowska - Pisana Hala Ruszamy dalej w kierunku Rytra czerwonym szlakiem, szlakiem hal i pomników. Początkowo idziemy obszerną halą by po chwili wejść do lasu i zacząć schodzić. Znaczna część trasy wiedzie rozległymi polanami , które wyjątkowo obfitują w sezonie letnim w jagody. Na czerwonym szlaku na tym odcinku można spotkać kilka grobów i przede wszystkim kilka polan. Tuż za schroniskiem mamy pomnik upamiętniający oddział "Tatara" Juliana Żubka, nieco dalej pomnik ks. kapelana Władysława Gurgacza. Miedzy Halą Barnowską ( 1066 m n.p.m.)a Hala Pisaną ( 1044 m n.p.m.), po godzinie drogi od schroniska są trzy groby. Metalowe krzyże i kamienie otaczające ziemne groby - wojenne ślady. Szlak prowadzi na przemian lasem i halami a jedna z nich Średnia Barnowiecka dostarcza pięknych widoków, podobnie jak Hala Pisana.

W drodze na Halę Łabowską fot. AdamoKrzyśW drodze na Halę Łabowską fot. AdamoKrzyś

#2. Hala Pisana - Rozdroże pod Makowicą

Hala Pisana - Rozdroże pod Makowicą W okolicach Hali Pisanej natrafiamy na żółte znaki szlaku, który na chwilę się dołącza z prawej strony z Frycowej w okolicach szczytu Sokołowska Góra ( 1028 m n.p.m.) . Skrzyżowanie tego szlaku osiągniemy po około 1.15 h od wyruszenia z Hali Łabowskiej. Od tego momentu, szlak żółty podąża wraz z czerownym w stronę Hali Pisanej, by po około 15 minutach dotrzeć właśnie na Halę Pisaną. Tutaj szlak żłóty opuszcza szlak czerwony i zmienia kierunek na południowy odchodząc w lewo do Piwnicznej Zdrój. Na samej Hali Pisanej jest pomnik na miejscu śmierci żołnierza AK, Adama Kondolewicza, ps. "Błysk", który zginął tu podczas obławy, zorganizowanej przez gestapo. Idąc uważnie po lewej stronie przy szlaku na drzewie można znaleźć tabliczkę upamiętniającą śmierć od porażenia piorunem Lecha i Danutę Rudolfów w roku 1961. Z samej Hali Pisanej można podziwiać widoki w południowo wschodnich kierunkach. Przed nami następna z ciekawych hal Hala Jaworzyna ( 840 - 969 m n.p.m.) z kapliczką. Po pół godzinie od Hali Pisanej natykamy się na małą przełęcz do której schodząc przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Po dwóch godzinach spokojnego marszu od Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej ( 1061 m n.p.m.) docieramy do styku rozstaju szlaków do Barcic (niebieski szlak) oraz do Nowego Sącza (zielony szlak). Rozstaje znajduje się w okolicach szczytu Zadnie Góry ( 968 m n.p.m.).

Widok z Czarciego Kamienia na Wierchu nad Kamieniem fot. Roman BaranWidok z Czarciego Kamienia na szczycie Wierchu nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.) fot. Roman Baran

#3. Rozdroże pod Makowicą - Rytro

Rozdroże pod Makowicą - Rytro Stąd do Schroniska Cyrla jest już tylko 15 minut. W tej Chacie Górskiej warunki noclegowe ostatnimi laty diametralnie się polepszyły są pokoje z łazienkami. Gospodarze jak zwykle mili i gościnni. Jest to prywatne schronisko na wysokości 844 m n.p.m., którego nazwa wzięła się od nazwy przysiółka Rytra - Cyrla. Schronisko położone jest na polanie na południowym stoku Makowicy ( 948 m n.p.m.). Na wierzchołku wychodnie skalne, usypany z płaskich kamieni kopiec oraz tabliczka informująca nas o wysokości. Schronisko leży na Polanie Cyrla ( 830-860 m n.p.m.), na jego południowym zboczu. Początki schroniska to rok 1999 - w zrujnowanym gospodarstwie utworzono punkt gastronomiczny. Oficjalna data rozpoczęcia działalności w obecnej formie to 2001.

Minąwszy schronisko, szlak prowadzi rzadkim lasem, miejscami po niewielkich płytach skalnych. Po 20 - 30 minutach docieramy do rozległej polany z piękną panoramą na dolinę Popradu oraz Pasmo Radziejowej i Jaworzyny. W tym miejscu zaczyna się niebieski szlak gminny do Młodowa. Nasze znaki skręcają w prawo i sprowadzają nas polaną na powrót do lasu. Końcowa część szlaku jest dość stroma toteż po deszczu bądź w przypadku opadów śniegu lub oblodzenia należy zachować ostrożność. Docieramy do Rytra stając u podnóży wzgórza zwieńczonego ruinami zamku obronnego (dotarcie do ruin możliwe w niecałe pół godziny jest nieoznakowaną ścieżką, której przebieg wskazują nieliczne drogowskazy). Rytro jest położone w dolinie Popradu, jest to mała nastawiona głównie na turystykę osada. Po zejściu do pierwszych zabudowań szlak czerwony prowadzi drogą asfaltową, przechodzi przez rzekę i dochodzimy do węzła szlaków przy dworcu kolejowym.

Schroniska Cyrla fot. Pudelek (Marcin Szala)

fot. kadwa

W beskidzkim lesie

fot. Beemwej

Ruiny Zamku w Rytrze

fot. tadeusz dziedzinaC

Hala Pisana ( 1044 m n.p.m.)

fot. Jerzy Opioła

Wierzchołek Makowicy

fot. Shutterstock

Rytro

fot. beskidsadecki.eu

Rozdroże pod Makowicą

fot. beskidsadecki.eu

Rozdroże pod Makowicą

fot. Roman Baran

W okolicach Wierchu nad Kamieniem ( 1084 m n.p.m.)

fot. Roman Baran

W okolicach Wierchu nad Kamieniem

fot. beskidsadecki.eu

Widok na Rytro,w tle Pasmo Jaworzyny Krynickiej i GSB

fot. beskidsadecki.eu

Widok na Rytro,w tle Pasmo Jaworzyny i GSB

fot. beskidsadecki.eu

Widok na Rytro,w tle Pasmo Jaworzyny i GSB